Maďarské hlavné mesto Budapešť je organizátorom Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 1A divízie. Domáci hokejisti si samozrejme robia zálusk na postup do najvyššej kategórie a fanúšikovia im robia skvelú kulisu!

Mužstvo okolo hviezdneho útočníka Kalpy Kuopio Balázsa Sebőka, ktorý v tomto ročníku získal vo fínskej lige v 57 stretnutiach 31 bodov za 8 gólov a 23 asistencií, nezvládlo hneď svoj prvý zápas na šampionáte. Prehrali s reprezentantmi Kazachstanu 0:3, no ich fanúšikovia im aj napriek prehre pripravili úžasnú kulisu.

Maďarskí hokejisti už majú za sebou aj druhé stretnutie na turnaji a darilo sa im podstatne lepšie, keď porazili horúceho favorita na postup, Talianov, v pomere 3:2 a vrátili sa do boja o postup. Do konca šampionátu odohrajú ešte zápasy s Veľkou Britániou, Slovinskom a Poľskom.

Ďakovačka maďarských fanúšikov po zápase s Kazachstanom

Naši južní susedia si naposledy zahrali v A-kategórii v roku 2016 na Majstrovstvách sveta v Rusku. Hneď v prvom zápase narazili na naších reprezentantov a Slováci zvládli zápas lepšie, keď po góloch Marcinka, Jurča, Sekeru a Lušnáka vyhrali 4:1. Nakoniec sa im podarilo zdolať len Bielorusov v pomere 5:2 a na šampionáte obsadili konečné 15. miesto a vypadli z elitnej kategórie.

V elitnej kategórii si zahrali ešte aj v roku 2009, no takisto vypadli. Dlhšiu účasť medzi elitou mali ešte v predvojnovom období, keď sa im medzi hokejovou smotánkou darilo držať 11 rokov (1928-1939) a späť sa vrátili až o dlhých 70 rokov na spomínanom šampionáte v roku 2009.

Balázs Sebők.

Foto|Video: Facebook, YouTube