Vo finále Majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov na seba narazili dva najlepšie hrajúce tímy na šampionáte – Kanada a Švédsko. Očakával sa výborný hokej a obidve mužstvá to do bodky naplnili. Zastúpenie v tomto zápase malo aj Slovensko v podobe čiarového rozhodcu Petra Šefčíka.

Finále v takomto zložení sa hralo zatiaľ trikrát v 41 ročnej histórii Majstrovstiev sveta juniorov. Bolo to v rokoch 1996, 2008 a 2009 a zakaždým sa z triumfu tešili kanadskí hokejisti.Najbližšie k titulu mali Švédi v roku 2008, ked vo finále v Pardubickej ČEZ Aréne pred 7 480 divákmi podľahli Kanade po predĺžení 2:3.

Za Kanadu otvoril skóre v 2.minúte zápasu hviezdny Brad Marchand, potom na konci prvej tretiny zvýšil za Kanadu v presilovej hre na 2:0 Claude Giroux. Na začiatku 3.tretiny sa presadil švedsky hokejista Jonathan Carlsson takisto v presilovke a 38 sekúnd pred koncom poslednej tretiny vyrovnal Thomas Larsson. O osude zápasu rozhodol v 4.minúte predĺženia Kanaďan Matthew Halischuk.

Dnešok nebol v tomto smere ničím výnimočným, keďže kanadskí hokejisti si pripísali sedemnáste zlato na šampionáte tejto vekovej kategórie. O víťazstve rozhodol necelé dve minúty pred koncom 3.tretiny Tyler Steenbergen, ktorý v tejto sezóne v kanadskej WHL získal už krásnych 63 bodov. Výhru spečatil gólom do prázdnej bránky Alex Formenton, ktorý si už v jednom zápase zahral aj v NHL za Otawu Senators.

Zápas sa hral v obrovskom tempe už od úvodného buly. Lietalo sa „hore dole“, no na prvý gól sa čakalo až do začiatku 2.tretiny, kedy sa presadila kanadská najúdernejšia formácia. Gól dal, kto iný. ako ich kapitán Dillion Dube. Nahrávali mu jeho kolegovia z útoku -excelentný nahrávač Kyrou a Steel. Po góle Kanaďania prebrali inciatívú a Švédi s nimi začínali mat obrovské problémy. Paradoxne až do momentu kanadskej presilovky v trinástej minúte, ktorá Kanaďanom vôbec nevyšla a v prečíslení traja na jedného dokázal krásne zakončiť o tyč Tim Soderlund a vyrovnal na 1:1.

Karta sa obrátila a švédski hokejisti boli opäť na koni a mali viac z hry, než favorizovaní Kanaďania. Od začiatku záverečnej tretiny bolo z tribún buffalskej arény stále hlasnejšie počuť pokrik “GO Kanada GO” a možno aj to prebudilo kanadských hokejistov k zvýšenej aktivite. Vďaka nej yťažili dve presilovky v polovici 3.tretiny, ktorými sa im podarilo nabudených Švédov zosadiť z koňa a po ich skončení prišli rozhodujúce dva kanadské góly. Kanada teda zdolala Švédsko 3:1.Zdroj: Sportovymagazin.sk | Foto: Iihf.com, Facebook