Zámorská profiliga má za sebou svoju skrátenú 56-zápasovú základnú časť, ktorej najúspešnejším celkom sa stalo vďaka mohutnému finišu Colorado Avalanche. To predstihlo na poslednú chvíľu Vegas Golden Knights a Carolinu Hurricanes. Produktivite absolútne suverénne kraľoval kanadský útočník Connor McDavid.

McDavid stihol získal parádnych 104 bodov, a teda, ak by sa hralo tradičných 82 duelov a on by si udržal takúto produktivitu, na konci sezóny mohol byť na čísle 152, čím by prekonal napŕiklad aj 149-bodový počin Jaromíra Jágra zo sezóny 1995/96. Lepšie povedané, 150-bodovú hranicu naposledy pokoril taktiež v sezóne 1995/96 Mario Lemieux. A viac než 150 bodov získali v kariére len Wayne Gretzky (9 krát), Mario Lemieux (4 krát), Phil Esposito a Steve Yzerman (po raz).

Kto ale ovládol iné štatistiky a ukazovatele?

TOP strelci – Najlepším strelcom sa stal Auston Matthews z Toronta so 41 gólmi, 30-gólovú hranicu pokorili aj Connor McDavid, Alex DeBrincat, Leon Draisaitl a Mikko Rantanen. Aspoň 20 gólov zaznamenalo rovných štyridsať hokejistov.

TOP asistenti – Connor McDavid a jeho 71 prihrávok by sa stačilo v porduktivite na celkové 2. miesto i bez strelených gólov, keďže lepší by bol len Leon Draisaitl. Ten obsadil s 52 prihrávkami medzi asistentni 2. miesto a nad 50-kovú métu sa dostal aj Patrick Kane.

Čas na ľade – Tu pochopiteľne kraľovali obrancovia, Drew Doughty z LA Kings bol na ľade v priemere 26 minút a 22 sekúnd, čím tesne predčil Thomasa Chabot (26:17) a Brenta Burnsa (26:07). Z útočníkov bol najviac vyťažený Mitchell Marnet (22:25), čo mu stačilo celkovo na 46. miesto.

Trestné minúty – Tentokrát na prvenstvo stačilo 96 minút Toma Wilsona, Dax Domi ich nazbieral 75, Brendan Smith a jeho menovec Lemieux po 73 minút.

Góly v oslabeniach – Connor Brown sa zaskvel v početnej nevýhode až päťkrát, čím predčil Brada Marchanda a Cama Atkinsona, ktorí dali po štyri góly v oslabení. Zaujímavá je bilnacia Teodorsa Bluegera, ktorý strelil celkovo sedem gólov, no v oslabení až tri z nich.

Góly v presilovkách – Leon Draisaitl bol skutočným postrachom, veď v početnej výhode sa presadil až 15 krát, po 13 gólov dali T.J. Oshie a Joe Pavelski. Desať hráčov dosiahlo dvojcifernú métu,

Plus/mínus budy – Ďalšie prvenstvo pre Leon Draisaitla (+31), v tesnom závese za ním ostal Mikko Rantanen (+30), po plus +29 mali Darnell Nurse, Mackenzie Weegar a Devon Toews.

Góly v predĺžení – Max Pacioretty sa presadil až štyrikrát, jeho krajania Alex DeBrincat a Frank Vatrano po trikrát, aspoň raz v predĺžení rozhodlo presne 100 hráčov.

Najviac zápasov – Jani Hakanpää odohral viac zápasov ako mala základná časť. Behom ročníka prestúpil z Anaheimu do Caroliny a stihol naskočiť do 57 duelov. Ďalších 88 hráčov stihlo po 56 zápasov.

Úspešnosť zákrokov – Z tých, ktorí naskočili aspoň do 25% duelov sa stal kráľom Alexander Nedeljkovic (93,2%), Semyon Varlamov sa dostal na 92,9% a Marc-Andre Fleury na 92,8%. Nad 90% sa udržalo 46 brankárov, medzi nimi na 35. priečke i náš Jaroslav Halák (90,5%).

Najproduktívnejší brankári – Gól nestrelil nik, asistenciám kraľovali so štyrmi Andrei Vasilevski a Tristan Jarry, ďalších sedem brankárov si pripísalo po dve asistencie.

Zdroj: Quanthockey.com | Foto: Twitter