Už nejaký ten rok sa špekuluje o tom, či veľkokluby v zákulisí medzi sebou komunikujú o vzniku tzv. Superligy, ktorú by hralo 16 či 18 najväčších klubov, ktoré by tak nielenže už viac nehrali Ligu Majstrov či Európsku ligu, ale ani domáce ligové súťaže. Bol by to dozaista jeden z najväčších míľnikov histórie futbalu, avšak, miliónom fanúšikov sa to nepozdáva, zatiaľ čo UEFU by vyšiel zrejme poriadne draho.

NÁZOR | Na jednej strane treba uznať, že aktuálny formát je správne založený za súťaživosti, je pomerne atraktívny a najmä zabehnutý. Na tej druhej ale treba uznať, že futbalové kluby sú akýmsi spôsobom “väzňami”. Zatiaľ, čo v iných športoch existujú bez väčších problémov na ligovej úrovni nadnárodné súťaže (viď česko-slovenská ženská liga v hádzanej, KHL, hokejová EBEL liga, …) UEFA akékoľvek podobné návrhy odmieta.

Pritom pre futbal by určite nebolo na škoda, ak by sa prinieslo (za jasne stanovených podmienok) trošku čerstvého vzduchu. Napríklad umožniť Švédom a Nórom, Srbom, Slovincom a Chorvátom, Belgicku s Holandskom, Litve s Lotyšskom a pod. vytvoriť si spoločné elitné súťaže.

alexander ceferin

Čo však to odlúčenie futbalových gigantov? To asi nechce nik, veď TOP ligy bez elitných klubov by stratili svoju prestíž a všetci by boli škodní. A vo finále, je možné, že aj tá “Superliga” by čoskoro ľudí omrzela, keďže európski fanúšik má trošku inú mentalitu ako americký, ktorý miluje uzavreté súťaže ako NHL, NBA či NFL. Ako je teda možné si predstaviť ten “kompromis” z nadpisu?

Aj naďalej by malo všetko prebiehať pod hlavičkou UEFA a kvalifikovanie sa do Ligy Majstrov či (od sezóny 2021/2) ďalších európskych súťaží by prebiehalo na základe umiestnenia v domácich ligách a pohároch, nie vďaka bohatstvu. Avšak, vrámci kompromisu by mohla Liga Majstrov fungovať nasledovne.

Povedzme, že súťaž by mala aj naďalej 32 klubov, avšak po vzore hádzanárskej LM by mohla byť rozdelená na “A” a “B” divíziu, obe by mali po 16 tímov. “A-divíziu” by hrali napríklad obhajca trofeje, po tri tímy z troch najlepších súťaží, po dva zo štvrtej a piatej súťaže, po jednom zo šiestej a siedmej. Ak by sa obhajca zároveň kvalifikoval aj z domácej súťaže, náhradníkom by bol napríklad tretí tím zo štvrtej najlepšej ligy. “B-divíziu” by hrali ostatní šestnásti kvalifikovaní účastníci.

Následne by sa vymyslel formát jarnej play-off. Napríklad prvé dva tímy z každej skupiny z “A-divízie” by mali istú účasť v osemfinále a tímy na tretích a štvrtých miestach by hrali 16/finále proti tímom na prvých a druhých miestach z “B-divízie”. UEFA by zohľadnila aj finančne účasť v “A” a “B” divízii. Podobne by mohli fungovať aj Európska liga či Európska liga 2. Dôležité by bolo už avizované zachovanie súťaživosti, takže, ak by chcel Real Madrid, PSG, Liverpool alebo ktokoľvek iný hrať s tými najlepšími, musel by si to vybojovať v domácej lige.

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter