Šípky sú športom, ktorý sa presunul z krčiem do veľkých športových hál. V posledných rokoch sa výrazne zvýšil záujem sponzorov, a tým aj odmeny pre hráčov. Viete, koľko zarábajú? Ak nie alebo to neviete tak celkom presne, nasledovný článok vás niečím obohatí.

Na úvod podotkneme, že budeme hovoriť o organizácii PDC, ktorá výrazne zatieňuje kedysi poprednú BDO. Pod krídlami PDC hrajú všetky tie „známe tváre“ ako Michael van Gerwen, Peter Wright, aktuaála svetová jednotka Gerwyn Price, no aj českí šípkari Karel Sedláček či Adam Gawlas.

Oni sú vlastne peniaze, resp. odmeny za turnaje v šípkach kľúčovým ukazovateľom. Na rozdiel od tenisu, kde je ranking hráčov závislý od bodov a odmeny za turnaje dostávajú hráči na svoje kontá, v šípkach bodovanie neexistuje. Rebríček PDC je dvojročný (v tenise sú rebríčky ročné) a je podstatné, koľko na okruhu za tie dva roky zarobíte. Čím viac na odmenách získate, tým ste vyššie v rebríčku.

Samozrejme, nepočítajú sa do toho sponzorské príspevky, ktorých výška je, pochopiteľne, pre verejnosť neznáma. My vám teda môžeme povedať len to, koľko peňazí zinkasujú hráči na odmenách za turnaje. Ak si myslíte, že sa zo šípok nedá vyžiť, nemáte pravdu. No ak si myslíte, že hráči PDC sú multimilionári, taktiež vás sklameme.

Len aktuálna svetová jednotka Gerwyn Price a dvojka Peter Wright zarobili na turnajoch za ostatné dva roky v prepočte cez milión eur, zatiaľ čo tretí Michael van Gerwen prekročil 900 tisíc eur. Deviaty Michael Smith je približne na 400 tisícoch eur a hráči okolo 50. miesta sú už pod 100 tisíc eurami za dva roky.


To znamená, že napr. taký Nemec Max Hopp (47. v PDC) zarobil za ostatné dva roky 73 tisíc libier (85 tisíc eur), čo je približne 3500 eur mesačne. A hráčom okolo stého miesta to už vychádza len okolo 1000 eur mesačne. Pomoc sponzorov je teda pre nich nevyhnutná. Fenomén ostatného desaťročia, Holanďan van Gerwen, zarobil šípkami už viac ako 9 miliónov eur, no to je, ako ste zrejme už pochopili, úplná rarita.

Čo je ešte zaujímavé na okruhu PDC? Majstrovstvá sveta. Tie prebiehajú vždy na prelome rokov a finále je zvyčajne v prvú nedeľu roku. A práve tie sú pre ranking absolútne kľúčové. Prize money je tu oveľa vyšší než na akomkoľvek inom turnaji, pričom úplne špeciálnu pozíciu má ich víťaz.

Zatiaľ, čo na iných (aj popredných turnajoch) sú zväčša odmeny pre víťaza okolo 50 či 100 tisíc libier (a na tých obyčajných jednodňových ešte oveľa nižšie), svetový šampión vyhráva 500 tisíc, porazení finalista „už len“ 200 tisíc, semifinalisti po 100 tisíc.

Takže, ak by hypoteticky nejaký amatér, ktorý nemá zarobenú šípkami ani libru (v praxi je to nemožné) vyhral majstrovstvá sveta, razom by sa z neho (za aktuálnej situácie) stala svetová štvorka. Asi vás preto neprekvapí, že práve Gerwyn Price a Peter Wright sú poslední dvaja svetoví šampióni.


Zdroj: PDC.tv, Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter/Michael van Gerwen, Twitter/Peter Wright