V sobotu 21. novembra zvíťazilo Atlético Madrid vrámci 10. kola La Ligy nad FC Barcelonou 1:0, keď jediný gól zaznamenal po nie práve najšťastnejšom vybehnutí ter Stegena domáci Yannick Carrasco. V priebežnej tabuľke sú zverenci Diega Simeoneho na 2. priečke, avšak s dvomi zápasmi k dobru. Je možné, že práve rok, resp. sezóna 2020/21 môže priniesť do vitríny Los Colchoneros historicky jedenástu trofej z najvyššej domácej ligy?

Ešte sme sotva len vo štvrtine sezóny, a teda robiť akékoľvek závery, je trošku predčasné. Ak sa však nezačnú určité veci vyvíjať inak, Atlético sa môže právom v tejto chvíli cítiť ako kandidát na španielsky titul. Toto sú hlavné dôvody.

Bezmocná konkurencia

Samozrejme, v súťaži je dvadsať celkov a veľmi zaujímavo sa zatiaľ prezentuje aj Real Sociedad či Villarreal, no v prvom rade sú tradične kandidátmi na titul FC Barcelona a Real Madrid. Ani jeden z nich avšak zatiaľ vôbec nepresviedča o tom, že by si trofej zaslúžil. Obhajca z Madridu má bilanciu 5-2-2, Barca dokonca len 3-2-3, pričom z posledných šiestich kôl vyhrala len raz. Navyše, oba veľkokluby sú sužované viacerými absenciami, zatiaľ čo ani ich “papierové” opory sa zatiaľ vôbec neukazujú v najlepšom svetle.

Tradične skvelá defenzíva

Len dva inkasované góly v ôsmych stretnutiach, medzi tromi žrďami fantastický Jan Oblak a tradične takticky vyspelé počítanie si nielen základnej obrannej štvorice, ktorá je v najlepšom futbalovom veku, sú všetko atribúty hodné možného šampióna.

Ofenzíva s hviezdnym tandemom

Ofenzíva bývala tradične najslabším článkom Atlética, no aj tak sa už osemkrát v rade umiestnil tento klub v TOP3 a medzitým si dvakrát zahral finále Ligy Majstrov. Teraz avšak má Simeone predsa len správny tandem aj vo “finálnej tretine” ihriska. Pohyblivý supertalent s čuchom na góly Joao Felix, ktorý sa čo-to môže behom reprezentačných páuz priúčať od Ronalda a z Barcelony nepochopiteľne odkopnutý Luís Suáraz s inštintkom zabijaka sú veľkým orieškom pre defenzívy súpera. Ak k nim pripočítame ofenzívneho založníka Marcosa Llorenteho, Angela Correu či všestranného Saúla, vyzerá to veľmi sľubne.

Toto sú kľúčové faktory, v ktorých pozadí je už nesmierne skúsený a neustále pre hru zapálený Diego Simeone, ktorý by určite veľmi rád zopakoval úspech zo sezóny 2013/14, keď Atlético nečakane dokráčalo až k samotnému titulu s bilanciou 28-6-4, a teda 90 bodmi. Toľko ich tentokrát takmer určite na titul potrebných nebude. Dôležité ale bude zbytočne nestrácať body, čo sa napríklad nedalo povedať o bezgólovej remíze na pôde Huesci, ktorá je aktuálne predposledná.

Foto: Twitter, Strawpoll.me