11. mája 2002 sa naši hokejisti postarali možno o najcennejšiu trofej v histórii slovenského športu. Síce olympijské zlatá mávajú väčšiu váhu, hokej je vo všeobecnosti u nás TOP športom a triumf na svetovom šampionáte? Fantázia!

Práve vďaka švédskemu šampionátu môžeme otvorene hovoriť o “Zlatej generácii”, no pochopiteľne títo hokejisti nám urobili radosť aj striebrom v roku 2000, bronzom v roku 2003 a eufóriu vyvolali aj ostatné šampionáty a rovnako tak aj olympijské turnaje v rokoch 2006 a 2010, keď sme v oboch prípadoch mali našliapnuté poriadne vysoko.

Teraz, keď už bohužiaľ zďaleka nie sme takým obávaným protivníkom, sme sa rozhodli zaspomínať a zároveň nás zaujímal váš názor. Aj preto sme vytvorili anketu o “TOP hráča tejto generácie”, do ktorej sme “nominovali” dvanásť legiend. Kto ju ovládol? Treba uznať, že to bolo nesmierne vyrovnané, pričom sa výrazne utrhla pätica hráčov, ktorí si rozdelili až 89% všetkých hlasov. O víťazovi dokonca rozhodlo len jediné percento, a teda pár hlasov.

Marián Hossa

Celkovým víťazom sa stal dnes 41-ročný Marián Hossa. Ten síce, paradoxne, žiadnu medailu pre Slovensko nezískal, no status najlepšieho strelca a zároveň druhého najproduktívnejšieho Slováka v NHL (po Petrovi Šťastnom) a tri Stanley Cupy vás dokázali presvedčiť. V tesnom závese za ním ostali kapitán “Zlatej generácie” Miroslav Šatan a tragicky zosnulý Pavol Demitra, ktorý sa s reprezentáciou lúčil ako kapitán na domácich MS (2011) len štyri mesiace pred osudovým nešťastím.

Kompletné výsledky:

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter, Youtube/Olimpicsvancover2010