Zrejme už nikto nedokáže v NHL získať toľko bodov ako Wayne Gretzky. Sotva bude prekonaných nespočetné množstvo jeho rekordov. Viete však, koľko behom svojej kariéry zarobil?

Do profiligy vtrhol ako hurikán a ako 18-ročný mladík v sezóne 1979-80 získal v drese Edmontonu Oilers v 79 dueloch 137 bodov. Už koncom tretej sezóny pokoril 500-bodovú hranicu. Pre porovnanie, Connor McDavid to dokázal približne v polovici šiestej sezóny.

Ale zárobky v „jeho ére“ jednoducho také neboli. V žiadnom odvetví. A teda, ani v hokeji. I tak ale zarobil v rokoch 1979-1999 veľmi pekných približne 50 miliónov dolárov. V rokoch 1986-1999 to bolo presne 45 miliónov a 986 tisíc dolárov. Z prvých siedmych sezón sa oficiálne zárobky odhadujú v súčte na 4 milióny.

Paradoxne, viac ako polovicu z toho zarobil v posledných piatich rokoch kariéry, keď bol jeho ročný príjem okolo 6 miliónov dolárov. V rekordných sezónach z hľadiska produktivity to však bolo menej než milión. Zároveň sa to dá pochopiť, pretože v 90tych rokoch rástli platy a Gretzky bol nielen hrajúcou legendou, ale až do posledných dní na ľade bol aj skvelým hráčom. Ešte v poslednej sezóne zaznamenal 62 bodov v 70 zápasoch.

→ 16 hráčov, ktorí zarobili v NHL cez 100 miliónov dolárov

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Wayne Gretzky (@waynegretzky)

Zdroj: Capfriendly | Foto: Instagram/Waynegretzky