Barcelonská akadémia La Masia patrí medzi najslávnejšie na svete a začiatkom tisícročia produkovala jednu budúcu hviezdu za druhou. Nielen Messi, ale aj Iniesta, Xavi, Busquets, Piqué, Fábregas, Puyol, Váldes či Pedro prešli mládežníckymi kategóriami jedného z najväčších klubov sveta.

Už pred pár rokmi sa však začalo hovoriť, že sa “stará dobrá” Barcelona vytráca a v prvom tíme namiesto odchovancov dostávajú príležitosť stále častejšie kúpené hviezdy. Ako to tak ale vyzerá, La Masia v súčasnosti až tak veľa talentov v súčasnosti nemá. Ansu Fati je zrejme tým najnádejnejším odchovancom. Vo veľkom sa hovorilo v minulých rokoch o Carlesovi Aleñovi, no ten má už čoskoro dvadsaťdva rokov a stále nie a nie sa naplno presadiť, hoci pri stárnucom Rakitičovi Vidalovi či Busquetsovi.

Aktuálna situácia

Možno sú to všetko len predčasné závery a týkať sa to bude len jedného-dvoch horších ročníkov. V mládežníckej Lige Majstrov (U19) hranej od roku 2012 súbežne s tou “oficiálnou” vyhrávala Barcelona každoročne svoju skupinu, s výnimkou sezóny 2014/15, keď ju predbehol v skupine Ajax. V ostatných troch sezónach vždy dokráčali barcelonskí mladíci aspoň do semifinále, v roku 2018 ju dokonca vyhrali.

V tomto ročníku však prišiel poriadny kolaps a v skupine s Dortmundom, Interom a Slaviou obsadila Barcelona posledné miesto s tromi bodmi za jednu výhru (0:4 v Prahe) a päť prehier. Navyše ani v domácej súťaži to nie je úplne ono.

V Španielsku sa hrá najvyššia dorastenecká liga v siedmych skupinách po šestnástich tímoch, následne víťazi a najlepší tím na druhom mieste hrajú play-off o celkového víťaza. FC Barcelona U19 hrá v skupine 3 a už v minulej sezóne prehrala hneď šesť duelov, a to aj s výbermi tímov, ktoré na seniorskej úrovni hrajú tretiu či štvrtú ligu ligu. V sezóne 2019/20 je po štrnástich kolách na 2. mieste, pričom má bilanciu 10-3-1.

No ako už bolo spomenuté, vzhľadom na to, že skupín je až sedem (a teda na najvyššej lige hrá 112 tímov), ani to nie je nijak oslnivá bilancia. A predovšetkým, meradlom je Liga Majstrov, kde klub zlyhal. Signálom je aj fakt, že na tohtoročných MS do 17 rokov boli na španielskej 21-člennej súpiske len dvaja Barcelončania, a to obranca José Martínez a záložník Ilaix Moriba.

Zdroj: Soccerway.com | Foto: Twitter