Ak nie ste ako 18 či 20-ročný na titulkách všetkých časopisov a nebijú sa o vás veľkokluby, zrejme toho veľa nedokážete. Alebo môžete? Mbappé v tom veku prestupoval do PSG, Messi si už nachádzal pevné miesto v základe Barcelony, CR7 bol v Manchestri United a Fernando Torres sa chystal na to, že o pár mesiacov prevezme kapitánsku pásku v Atléticu.

Posledné roky sú zase plné mediálnych bitiek o supertalenty typu Vinícia Juniora, Hålanda, Rodryga, Fatiho, Sancha a ďalších. Už pred dovŕšením plnoletosti sa ich tie najzvučnejšie celky snažia predbežne získať, pričom im núkajú závratné milióny, ktoré sa niekedy nemusia napokon vrátiť. Až ako sci-fi príbeh teda vyznieva začiatok kariéry Roberta Lewandowskeho, podľa mnohých najlepšieho útočníka ostatnej dekády.

Rodák z Varšavy v mládežníckej kategórii obliekal dresy menších miestnych klubov a ako 17-ročný napokon dostal šancu v B-tíme Legie Varšava, kde však nejako nezaujal. Prvé profesionálne kroky ale urobil v celku Znicz Pruszków. Ten zrejme ani nepoznáte, veď prečo aj? Vtedy a aj dnes hrá len tretiu poľskú ligu. Robert Lewandowski ale dokázal v tomto celku takmer nemožné.

V sezóne 2006-07 ako 18-ročný vystrieľal celku postup do druhej ligy a stal sa zároveň najlepším strelcom súťaže. Nik si ho ale veľmi nevšímal a tak si v Pruszkówe zahral aj druhú ligu. Tentokrát to síce veľmi tesne na postup do Ekstraklasy nestačilo, no 19-ročný “Lewa” opäť získal korunu pre kráľa strelcov. Teraz už poľskí ligisti konečne zbystrili pozornosť a čoskoro 20-rocného chlapca získal vtedy štvrtý tím poľskej ligy Lech Poznaň.

V drese Lechu strávil dva roky. Behom nich naskočil do 82 duelov a strelil 41 gólov. Vyskúšal si aj pohárovú Európu a vôbec po prvýkrát v kariére sa dostal aj do mládežníckej reprezentácie Poľska, v roku 2008 si trikrát zahral bez strelenia gólu za U21.
Vďaka tomu ho pred štartom sezónoy 2010/11 získal do Dortmundu vtedajší manažér Jürgen Klopp, pod ktorým konečne naštartoval svoj veľký futbalový sen – sláva, milióny vo vrecku, viac než dvesto gólov v Bundeslige, ktorú už štyrikrát strelecky ovládol, pričom v sezóne 2019/20 má našliapnuté k piatej trofeji.

Robert Lewandowski

Mimochodom, dnes je už najlepším mimo-nemeckým strelcom v histórii Bayernu a ani poľská reprezentácia lepšieho zakončovateľa nepozná. K tomu si môžeme pričítať desiatky “menších” rekordov.

Zdroj: National-football-teams.com | Foto: Twitter