Počas galavečera NHL Awards boli vyhlásení najlepší jednotlivci uplynulej sezóny zámorskej profiligy. Hlavnou hviezdou bol Connor McDavid, ktorý si odniesol hneď niekoľko trofejí. Ocenení boli aj iní hviezdni hráči.

Lady Byng Trophy – Johnny Gaudreau

Táto trofej sa udeľuje najslušnejšiemu hráčovi ligy. Aj keď “Johnny Hockey” nemal najlepšiu sezónu, na Lady Byng Trophy to stačilo. Gaudreau získal túto trofej prvýkrát. 23-ročný mladík v 72 zápasoch nazbieral 61 bodov, ale strelil len 18 gólov. V 72 zápasoch si však pripísal iba 4 trestné minúty, za čo si vyslúžil toto ocenenie.

Hart Memorial Trophy – Connor McDavid

Táto trofej sa udeľuje hráčovi, ktorý je najcennejším hráčom za základnú časť sezóny. McDavid nielenže bol jediným hráčom v uplynulej sezóne, ktorý dosiahol 90 bodov, ale spravil ešte o krok naviac a získal 100 bodov v 82 zápasoch! McDavid celú sezónu dominoval a predviedol presne to, čo sa od neho očakávalo.

Vezina Trophy – Sergei Bobrovski

Vezina Trophy sa udeľuje najlepšiemu brankárovi po základnej časti NHL. “Bob” bol jasným favoritom na zisk tejto trofeje. Na prvom mieste bol v priemernom počte inkasovaných gólov za zápas (2.06), ako aj v percentuálnej úspešnosti zákrokov (92.1%). V počte vychytaných výhier (41) bol na druhom mieste za Camom Talbotom (42). Bobrovski jednoducho dominoval počas celej sezóny 2016/17.

Jack Adams Award – John Tortorella

Jack Adams Award sa udeľuje najlepšiemu trénerovi sezóny. Hlavný tréner Columbusu John Tortorella získal túto trofej druhýkrát. Columbus mal zlý začiatok sezóny, ale potom sa poriadne naštartoval a dostal sa do playoff. Tortorellova bilancia v uplynulej sezóne je 50 výhier, 24 prehier a 8 prehier po predĺžení resp. nájazdoch. Táto bilancia ich vyniesla na tretie miesto v Metropolitnej divízii.

Masterton Trophy – Craig Anderson

Jednoznačne. Túto trofej nemohol získať nikto iný. Bill Masterton Memorial Trophy je ocenenie hráča NHL, ktorý spája svoje hokejové majstrovstvo s príkladnou oddanosťou a vernosťou k hokeju. A to Anderson predviedol dokonale. Odchytal 40 zápasov s bilanciou 25-11-4, 92.6% úspešnosťou zákrokov a piatimi čistými kontami. Žiadne čisté konto nebolo pre Andersona cennejšie ako to, ktoré zaznamenal 30. októbra proti Edmontonu, keď si pripísal 37 zákrokov a Ottawa vyhrala 2:0. Pár dní predtým mu jeho žena, ktorej diagnostikovali rakovinu, povedala “Ottawa ťa potrebuje”. Všetci hokejoví fanúšikovia stáli za Andersonom po celú uplynulú sezónu. Keď v Edmontone zaznamenal spomínané čisté konto, od celej arény Edmontonu si vyslúžil “standing ovation”.

Calder Trophy – Auston Matthews

Calder Trophy sa udeľuje najlepšiemu nováčikovi sezóny. Pri tomto ocenení bolo asi najťažšie rozhodovanie, ale nakoniec zvíťazil Auston Matthews, ktorý si v jeho prvej sezóne v NHL v 82 zápasoch pripísal 69 bodov. V Toronte bol najlepším strelcom tímu. Matthews si pripísal priemerne 0.84 bodu na zápas a pomohol Maple Leafs k postupu do playoff. Matthews je od roku 1966 prvým hráčom Toronta, ktorý túto trofej získal. Vtedy sa to podarilo Britovi Selbymu.

Ted Lindsay Award – Connor McDavid

Ted Lindsay Award je udeľovaná od roku 1971 pre najužitočnejšieho hráča podľa hlasovania hráčov v základnej časti. Po Hart Memorial Trophy je to druhá najcennejšia trofej pre hráča. McDavid je 25. hráčom, ktorému sa podarilo túto trofej získať za 47 rokov jej existencie. Toto ocenenie si vyslúžil za jeho perfektné výkony, keď v 82 zápasoch nazbieral 100 bodov. V produktivite skončil o 11 bodov pred Sidneym Crosbym.

Norris Trophy – Brent Burns

Norris Trophy sa udeľuje najlepšiemu obrancovi sezóny. Burns mal veľmi silných súperov v podobe Erika Karlssona a Victora Hedmana, no nakoniec vyšiel ako víťaz. V uplynulej sezóne si v 82 zápasoch pripísal 76 bodov za 29 gólov a 47 asistencií. Brent Burns počas celej sezóny dominoval na modrej čiare. V troch sezónach mal viac ako 20 gólov, rovnako v troch viac ako 60 bodov a v dvoch po sebe mal viac ako 25 gólov a 75 bodov, čo ho radí medzi najlepších hokejových obrancov sveta.

Selke Award – Patrice Bergeron 

Selke Award sa udeľuje najlepšiemu brániacemu útočníkovi sezóny. Toto ocenenie by sa raz mohlo volať “Patrice Bergeron Trophy”. Nie je žiadnym prekvapením, že túto trofej získal bostonský center. Bergeron bol finalistom tejto trofeje šesťkrát a teraz sa pripojil k Bobovi Gaineymu ako hráč, ktorý štyrikrát Selke Trophy naozaj získal. Mimochodom Gainey bol jedným z najlepších brániacich útočníkov sveta, takže Bergeron má slušnú spoločnosť.

General Manager of the Year (Generálny manažér roka) – David Poile (Nashville Predators)

NHL Foundation Player Award (Cena je udeľovaná “hráčovi NHL, ktorý využíva hokejové hodnoty – oddanosť, vytrvalosť a tímovú prácu – na obohatenie životov ľudí vo svojom meste alebo oblasti) – Travis Hamonic (NY Islanders)

Mark Messier NHL Leadership Award (Cena je udeľovaná hráčovi, ktorý preukazoval v sezóne najväčšie vodcovské schopnosti na aj mimo ľadu) – Nick Foligno (Columbus Blue Jackets)

King Clancy Memorial Trophy (Je udeľovaná hráčovi, v ktorého osobe sa najlepšie spájajú hráčske a ľudské kvality) – Nick Foligno (Columbus Blue Jackets)

Art Ross Trophy (Trofej, ktorá sa udeľuje v zámorskej NHL najlepšiemu hráčovi kanadského bodovania) – Connor McDavid (Edmonton Oilers)

Maurice Richards Trophy (Dáva sa hráčovi s najvyšším počtom gólov v základnej časti sezóny) – Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins)

William M. Jennings Trophy (Ocenenie, ktoré je udeľované brankárovi, s najmenším počtom inkasovaných gólov v základnej časti) – Braden Holtby (Washington Capitals)

Zdroj: thehockeywriters.com | Foto: instagram