Na Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa aj v tomto roku o objaví viacero známych tvári z Národnej hokejovej ligy. Aj keď ich je možno pomenej ako tie minulé, pozreli sme sa nato, koľko hráčov z NHL majú jednotlivé tímy aktuálne na svojich súpiskách pre MS 2021.

Nikoho neprekvapí, že v tejto štatistike jasne kraľuje Kanada a USA. Spojené štáty americké však zďaleka neprichádzajú s tým najlepším, čo doma majú a na ich súpiske sa dokonca objavil aj veterán, ktorý túto sezónu neodohral ani jediný súťažný zápas. Zostava Kanady je pre fanúšikov taktiež miernym sklamaním, pretože v nej absentujú výraznejšie hviezdne mená. Oba zámorské celky majú na súpiske zhodne 18 hokejistov z NHL.

S poriadnym odstupom nasleduje Rusko, ktoré má nateraz v zostave 7 hráčov z NHL, ktorí vystužia najmä defenzívne rady. Na štvrtom mieste sa v tomto rebríčku umiestnila (prekvapujúco) Česká republika so 6 posilami z NHL, nehovoriac o tom, že by mohol za určitých okolností posilniť Čechov aj zámorský obranca Radko Gudas. Švédsko si na MS 2021 pomôže piatimi útočníkmi z NHL.

So zaujímavou zostavou prichádzajú Švajčiari, ktorým nebude chýbať ich aktuálne azda najväčšia hviezda v NHL Nico Hischier. Okrem neho prídu z NHL aj ďalšie 3 posily. Len dvojica hráčov z Národnej hokejovej ligy príde pomôcť Fínom, tí však už neraz ukázali, že vedia zabojovať o medaily aj bez zámorských hokejistov.

Po jednej posile z NHL má Slovensko, Bielorusko, Dánsko a Nemecko. Posledný menovaný tím má však v zostave viacero kvalitných borcov z AHL, medzi ktorými je napríklad Tom Kühnhackl, ktorý odohral v základnej časti NHL 232 duelov. Bielorusi zasa majú v kádri Sergeja Kostitsyna, ktorý síce aktuálne pôsobí v tíme Bratisalva Capitals, avšak v zámorskej NHL odohral dokopy z play off takmer 400 zápasov.

Celú nomináciu Slovenska nájdete >>TU<<

Bez posíl z Národnej hokejovej ligy budú tento rok Nórsko, Veľká Británia, Taliansko, Kazachstan a domáce Lotyšsko. Lotyši však majú v kádri brankára Matissa Kivlenieksa, ktorý sa v tomto roku predstavil v dvoch zápasoch NHL v drese Columbusu Blue Jackets.

Tabuľka tímov na MS 2021 podľa počtu hráčov z NHL

Kanada – 18 hokejistov z NHL

USA – 18 hokejistov z NHL

Rusko – 7 (Grigorenko, Barabanov, Zub, Zadorov, Gavrikov, Nesterov, Provorov)

Česká Republika – 6 (Vrána, Kubalík, Zadina, Chytil, Hronek, Hájek)

Švédsko – 5 (Kempe, Lundestrom, Sorensen, Rakell, Olofsson – všetko útok)

Švajčiarsko – 4 (Hischier, Kurashev, Meier, Siegenthaler)

Fínsko – 2 (Määttä, Ruotsalainen)

Nemecko – 1 (Rieder)

Dánsko – 1 (True)

Bielorusko –  1 (Sharangovich)

SLOVENSKO – 1 (Studenič)

Nórsko – 0

Lotyšsko – 0

Veľká Británia – 0

Kazachstan – 0

Taliansko – 0

V Slovenskom mužstve majú skúsenosti s NHL napríklad Cehlárik a Hrivík

Zdroj: Iihf.com, Twitter, Eliteprospects.com | Foto: Twitter, Facebook/Hockey Slovakia