Hokej nie je na rozdiel od futbalu či tenisu športom, ktorý by sa hral prakticky v každej krajine. Avšak, aj tento zimný šport si nachádza svoje miesto v stále viac štátoch, a už sa k pojmu celosvetový skutočne blíži.

Reálne bežný fanúšik vníma hokej ako záležitosť prinajlepšom tridsiatich štátov, mnohí dokonca ani nevedia, že existujú aj nižšie kategórie majstrovstiev sveta. Realita je ale podstatne iná.

IIHF na svojom zasadaní v ruskom Petrohrade oficiálne prijala po JAR, Maroku a Alžírsku štvrtého afrického a celkovo už svojho 82. člena. Stalo sa ním severoafrické Tunisko.

V tejto 12-miliónovej krajine, ktorú si spojíme najmä s prímorskou dovolenkou, bol hokejový zväz založený ešte v roku 2013 a Tunisko sa zúčastnilo už napríklad Arabského pohára či Afrického šampionátu. Jeho hráčsku základňu tvoria predovšetkým hokejisti z regionálnych súťaží vo Francúzsku.

O prihláške do najnižšej divízie MS IIHF zatiaľ nemali padnúť žiadne slová. Vinou pandémie koronavírusu sa síce v roku 2020 nehralo vôbec a v roku 2021 len najvyššia divízia, no v roku 2020 malo hrať celkovo ktorúkoľvek divíziu už rekordných 54 krajín (16 elitnú divíziu, po 6 krajín v divíziách 1A, 1B, 2A, 2B a 3A, po 4 krajiny v divíziách 3B a 4).

Expanziu divízii zapríčil najmä veľký záujem exotických krajín, akymi sú Spojené arabské emiráty, Hong Hong, Malajzia, Filipíny, Kuvajt, postsovietskych krajín ako Uzbekistan, Turkménistan, no napríklad aj takej Bosny a Herzegoviny. Zatiaľ žiadnu divíziu nehrajú juhoamerické krajiny ako Brazílie, Chile či Argentína, ktoré sú členmi IIHF už dlhšie, ako ani severoafrické štáty. Kto však vie, kedy sa tak stane?

Zdroj: IIHF.com | Foto: Twitter, Pixabay.com