Legendárny argentínsky futbalista je mnohými označovaný za jedného z najlepších hráčov všetkých čias. Legendárnym sa stalo jeho počínanie na MS 1986, kde výrazne pomohol svojej krajine k zisku trofeje. Avšak ako sa mu darilo v Lige Majstrov, resp. jej predchodcovi PMEK?

To je história, ktorú len málokto pozná. Asi preto, že nebola veľmi úspešná. Lepšie povedané, vôbec. V čase Maradonovho pôsobenia v Európe (1982-1993) sa najprestížnejšej klubovej súťaže zúčastňovali len majstri ligových súťaži a obhajca titulu. Teda, nebolo vôbec také ľahké sa jej zúčastniť ako v súčasnosti, keď majú TOP ligy štyroch účastníkov v skupinovej fáze. Navyše, v tom čase sa hrávala len systémom K.O.

“Božský” Diego si ju napokon dostal možnosť zahrať len dvakrát s Neapolom, ktorému pomohol k titulom v rokoch 1987 a 1990. Mimochodom, sú to jediné dva tituly tohto celku v Serie A. A ako s nimi argentínska legenda zvyčajne hrajúca na poste ofenzívneho záložníka či podhrotu? Celkovo nastúpil do šiestich duelov, odohral v nich 507 minút a strelecky sa presadil len v jedinom dueli, a to dvakrát.

ako hráč Barcelony si PMEK nezahral vôbec

V sezóne 1987/88 Neapol aj s Diegom doplatili na to, že v tom čase neexistovali žiadne nasadené či nenasadené kluby. V 1. kole taliansky šampión vyfasoval toho španielskeho, a síce Real Madrid. Vskutku krutý žreb. Maradona odohral kompletných 180 minút, no ani on nič nezmohol. V Madride prehral Neapol 2:0, doma len remizoval 1:1.

O tri roky neskôr sa konečne, a to tesne pred tridsiatkou, dočkal Maradona prvého gólu, ako aj jediného postupu vrámci PMEK. V 1. kole sa totižto na domácej pôde dvakrát presadil proti maďarské Újpestu pri výhre 3:0, v odvete pri triumfe 2:0 neskóroval. Záverečná prišla tentokrát v 2. kole. Moskovský Spartak síce nebol favoritom, no po dvoch bezgólových remízach postúpil po rozstreli z bieleho bodu. V tejto súťaži mu teda na rozdiel od Poháru UEFA, ktorý v sezóne 1988/89 SSC Neapol ovládol, osud veľký úspech nedoprial.

>>> TO VŠAK NIE JE HLAVNÁ PRÍČINA, PREČO BY NEMALO BYŤ
NA JEHO POČESŤ VYRADENÉ ČÍSLO 10 <<<

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Transfermarkt.com | Foto: Twitter