Najslávnejšia šípkarská organizácia súčasnosti (PDC) už v roku 2005 predstavila novú súťaž pre „prominentov“. Na rozdiel od desiatok turnajov, ktoré sa ročne hrajú, sa jedná o ligu tých najlepších. V prvom ročníku ju hralo sedem hráčov, postupne osem či desať. Teraz ale vedenie PDC predstavilo radikálnu zmenu.

Doteraz sa vždy hralo klasickým ligovým formátom. Každý hráč odohral v každý súťažný večer (zvyčajne sa hralo vo štvrtok) jeden zápas a do tabuľky si pripísal buď dva body za výhru, jeden za remízu alebo nula za prehru. V posledných rokoch sa takto za deväť týždňov stretlo desať hráčov (raz každý s každým) a ôsmi najlepší pokračovali ďalších sedem kôl. Záverečný týždeň sa konala final four pre štyroch najlepších hráčov.

Rok 2022 avšak prináša zmenu. Premier League bude mať len osem účastníkov, pričom každý súťažný večer sa odohrá „samostatný turnaj“. Víťaz získa 5 bodov (a prémiu 10 tisíc libier), finalista 3 body, semifinalisti 2 body a štvrťfinalisti 1 bod. Celkovo bude na programe 16 turnajov a final four sa zúčastní kvarteto s najvyšším počtom bodov za 16 večerov. Zápasy sa budú hrať vždy na 6 víťazných legov. Organizátor zároveň dodáva, že každý hráč sa stretne s každým vo štvrťfinále 2-3 krát (aby sa nestalo, že nejaká dvojica bude proti sebe vyžrebovaná desaťkrát).

Menoslov účastníkov ešte nie je známy, no predpokladá sa, že takmer 100-percentne sa jej zúčastnia svetová jednotka Price, majster sveta Wright, hviezdny van Gerwen ako aj dlhodobo veľmi kvalitní šípkari Smith a Wade. Okrem nich sa očakáva „polovanie“ 2-násobného majstra sveta Andersona, medzi ďalších kandidátov patria obhajca z roku 2021 Clayton, Cross, de Souza, van den Bergh, Searle či Aspinal. Ako to organizátori vyriešia v prípade, že niekto sa nebude môcť nejakého večera zúčastniť, nie je taktiež známe, no zrejme bude na ten daný večer povolaný nejaký „domáci náhradník“. Čo na túto zmenu poviete?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Gerwyn Price (@gerwynpriceiceman180)

Zdroj: Skysports.com | Foto: Instagram/peter_snakebite_wright, Instagram/MVG180