Wayne Gretzky sa ako jediný hokejista histórie môže pochváliť tým, že získal viac než 200 bodov v základnej časti sezóny NHL. Navyše, on to zvládol štyrikrát. Absolútnym maximom je 215 bodov z ročníka 1985/86, hoci paradoxne vtedy jeho Edmonton Stanley Cup nezískal. Po ovládnutí základnej časti narazil už vo štvrťfinále na Calgary Flames (3:4 na zápasy).

Dnes si len sotva vieme predstaviť, že by bol niekto až taký produktívny. V 21. storočí nik nedosiahol ani na 130 bodov, čo môže teraz zmeniť napríklad McDavid. Z toho fanúšikom jasne vyplýva, že vtedy sa body získavali ľahšie a muselo padať viac gólov.

Áno, je to pravda, hokej v NHL nebol pred tými cca 40 rokmi až taký rýchly a tvrdý, brankári mali užšie betóny, taktiež v súťaži hralo minimum legionárov z Európy, a teda, podmienky na vysoké bodové zisky boli prijateľnejšie.


Netreba ale žiť v predstave, že hokej nemal úroveň. Taký Gretzky ešte v sezóne 1997/98, keď mu tiahlo na štyridsať, získal 90 bodov v základnej časti. A to už bola doba, keď v NHL hviezdili Jágr, Forsberg, Bure, Bondra či Pálffy.

Ak by to bolo také „jednoduché“, také ohromné bodové zisky by dosahovali aj mnohí ďalší hokejisti. No prečo sa tak nestalo? Asi preto, že Gretzky bol naozaj niekde celkom inde. V rekordnej sezóne 1985/86 vyhral produktivitu základnej časti o priepastných 74 bodov a siedmemu hráčovi nadelil bez bodu „stovku“.

Najproduktívnejší hráči sezóny 1985/86

Zdroj: Quanthockey.com | Foto: Twitter/Tom Gazzola