Steven Gerrard je uznávanou legendou FC Liverpool. V tomto klube strávil dohromady ako tréner i hráč viac než 20 rokov! Od sezóny 2017/18 však pôsobí na lavičke škótskeho klubu Glasgow Rangers, s ktorým získal v tejto sezóne svoju prvú trofej.

Rangers totiž dominantným spôsobom ovládli škótsku Premiership už pred začiatkom druhej fázy ligovej súťaže. Počas celej sezóny zdobila zverencov trénera Gerrarda mimoriadne kvalitná defenzíva, veď v 35 zápasoch inkasovali len 12 gólov. Po solídnej sezóne si tak 40-ročný tréner dovolil vysloviť vcelku odvážne tvrdenie.

“Rangers FC je väčší klub ako väčšina klubov Premier League. Myslím si, že Rangers by skončili v anglickej Premier League na šiestom mieste,” vyjadril sa nedávno Gerrard. Nuž, mimoriadne kontroverzné tvrdenie, ktoré vyvolalo veľké vášne medzi futbalovými fanúšikmi. Ozývali sa zvlášť fanúšikovia Slávie Praha, ktorí tvrdia, že ak by Rangers skončili v PL na šiestom mieste, Slávia by skončila v TOP 4, keďže v Európskej lige cez nich postúpila.

Poďme si však porovnať škótsky klub s celkami hrajúcimi anglickú najvyššiu súťaž. Konkurencia v tej škótskej je neporovnateľná, pretože v tejto lige im dôstojného súpera robí akurát tak Celtic, ktorý vôbec nemal vydarenú sezónu a po 35. kolách stráca na nepriateľa z Rangers 20 bodov. Tretí Hibernians má manko dokonca až 34 bodov! O konkurencií v súťaži nemôže byť ani reč.

Teraz sa pozrime na finančnú stránku. Celková hodnota Rangers je podľa Transfermarktu vo výške 80 miliónov eur. To je o päť miliónov menej ako hodnota Marcusa Rashforda či Heung-Min Sona. Čo sa týka konkrétnych klubov Premier League, najmenej hodnotným je West Bromwich Albion, ktorý má káder o hodnote 121,5 milióna eur. To je o 41 milióna eur viac ako Rangers. Gerrard tvrdí, žeby bol jeho klub na šiestom mieste. Nuž podľa celkovej hodnoty kádra je šiestym najhodnotnejším klubom PL Arsenal s čiastkou 550 miliónov eur.

Ak by sme teda chceli umiestniť Rangers do nejakej anglickej ligy podľa hodnoty kádra, Škóti by hrali 2. ligu, kde by skončili na piatom mieste za Bournemouthom, Norwichom, Brentfordom a Watfordom. Doplníme ešte údaje zo škótskej ligy, kde má najhodnotnejší klub Celtic – 96,7 milióna eur, druhý je Rangers so spomínanými 80 miliónmi, no priepasť medzi nimi a tretím Hiberniansom je šialená.

Hibernians má totiž hodnotu kádra vo výške 14 miliónov eur. To je len o dva milióny viac ako hodnota Slovana Bratislava a o desať miliónov menej ako hodnota kádra Viktórie Plzeň. Všetky tieto ukazovatele hovoria, že Gerrard by asi mal so svojimi tvrdeniami mierne pribrzdiť.

Zdroj: Twitter/GiveMeSport, Transfermarkt.com | Foto: Twitter