Ak by sme sa opýtali fanúšikov, ktorá ázijská krajina je najlepšia z futbalového hľadiska, zrejme najviac opýtaných by povedalo Japonsko. Alebo aspoň v TOP3 by bolo na 100%. Avšak, tradičnému účastníkovi svetových šampionátov hrozí „blamáž“.

Po tom, ako druhou fázou prešlo proti „trpaslíkom“ s prehľadom (bilancia 4-0-0 a skóre 46:2), v poslednej 3. fáze sa Japonci trápia. Z oboch ázisjkých „finálových“ skupín postupujú do Kataru dva celky zo šiestich, tretie tímy hrajú medzi sebou baráž a jej víťaz si následne ešte musí vybojovať miestenku v medzikontinentálnom play-off.

Japonci hneď na úvod skupiny B šokujúco podľahli outsideri z Ománu 0:1, čo napravili rovnako tesným triumfom v Číne. Avšak, v 3. kole si pripísali ďalšiu prehru 1:0, tentokrát v dôležitom zápase v Saudskej Arábií. Na konte majú teda jediný strelený gól.

Po 3. kole sú v skupine B dva tímy s bilanciou 3-0-0 (Austrália a Saudská Arábia), zatiaľ čo trio má bilanciu 1-0-2 (Japonsko, Omán, Čína) a Vietnam je bez bodu. Mimoriadne dőležité bude najbližšie vystúpenie Japonska proti Austrálii. Ak by opäť stratilo body, umiestnenie v TOP2 by sa mu extrémne vzdialilo.

Japonsko sa v histórii zúčastnilo síce len šiestich šampionátov, no zároveň to bolo posledných šesť (od MS 1998 sa teda predstavujú na MS nepretržite). Trikrát Japonci postúpili zo skupiny, vždy následne vypadli v osemfinále. Ich šampionátová bilancia je 5-5-11, no o ich kvalite hovoria napríklad i štyri zlaté medaily od roku 1992 na majstrovstvách Ázie (naposledy 2019 – strebro).

>>>SKÚSTE SI AJ KVÍZ O ÁZIJSKÝCH FUBTALISTOV<<<

Legendy ako Makoto Hasebe a Keisuke Honda sa s reprezentáciou rozlúčili v roku 2018

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Wikipedia | Foto: Twitter