V tohtoročnej edícii Ligy majstrov malo Francúzsko troch zástupcov. Ide o staré známe futbalové bašty, ktoré už v Champions League niečo odohrali. Ktorým francúzskym mužstvám sa však v histórii tejto súťaže darilo najviac?

V aktuálnej sezóne si skupinovú fázu Ligy majstrov zahrali Paríž Saint-Germain, po baráži aj AS Monaco, a nakoniec Lyon, ktorý však do vyraďovacej fázy nepostúpil a v osemfinále sa tak predstaví už len PSG s Monacom. Ako na tom ale boli francúzske tímy v samých začiatkoch tejto súťaže? Boli Francúzi na výslní alebo vo futbalovej Európe nehrali významnejšiu rolu? Obratom sa presuňme do sezóny 1955/1956, kedy vznikla Liga Majstrov, vtedy ešte Pohár majstrov európskych krajín (PMEK) alebo Európsky pohár majstrov. Historicky prvý ročník celoeurópskej súťaže dal svoju bodku za turnajom vo Francúzsku na štadióne Parc des Princes, známom aj ako Park princov v Paríži. Vo finále sa vtedy predstavil aktuálne 11-násobný držiteľ trofeje Ligy majstrov Real Madrid proti „domácemu“ Stade de Reims, ktoré Bielemu baletu podľahlo tesne 4:3. O tri roky neskôr sa finále opakovalo. Tentokrát bol jeho dejiskom nemecký športový areál Neckar-Stadion v Stuttgarte s výsledkom 2:0 opäť v prospech Realu Madrid.

V následujúcich pätnástich sezónach sa však už žiadnemu francúzskemu mužstvu nepodarilo prebojovať do finále Pohára majstrov európskych krajín. Sezóna 1975/1976 mala byť pre Bayern Mníchov po predchádzajúcich dvoch ročníkoch už tretia víťazná. Zabrániť im v tom chcelo mužstvo AS Saint-Étienne. V škótskom Hampden Parku (Glasgow) sa to však zverencom trénera Roberta Herbina nepodarilo a Bayern Mníchov si do Bavorska odniesol po víťazstve 1:0 ďalšiu trofej. Prešlo ďalších pätnásť sezón bez väčších úspechov francúzskych tímov. V sezóne 1990/1991 sa vo finále proti FK Crvena Zvezda predstavil Olympique de Marseille. V riadnom hracom čase gól nepadol, a tak sa rozhodovalo zo značky pokutového kopu. Šťastie sa priklonilo na stranu Crvenej Zvezdy a jej hráči si pripísali víťazstvo 5:3 po penaltách.

Hráčov neúspešného francúzskeho finalistu to však nezlomilo, práve naopak. O dva roky sa už v pozmenenej súťaži, nám dnes známej ako Liga majstrov, predstavili hráči Marseille proti talianskemu AC Miláno. Zápas sa odohral na Olympijskom štadióne v MníchoveHistoricky prvý, a doposiaľ aj posledný úspech v Lige majstrov dosiahli hráči Marseille po tesnom víťazstve 1:0, a tak sa vo Francúzsku mohli začať veľké oslavy. Tie však onedlho pohltil škandál, ktorý bol spájaný s kupovaním zápasov vo francúzskej lige. Marseille bolo zakázané obhajovať titul v Lige majstrov. Prachom zapadnutú francúzsku futbalovú hrdosť sa pokúsili vzkriesiť hráči AS Monaca vo finále sezóny 2003/2004 proti “portugalským drakom” z FC Porto, no neúspešne. Porto zdolalo monacký tím jednoznačne 3:0. Ďalšieho francúzskeho obsadenia medzi finalistami Champions League sme sa odvtedy nedočkali. Žeby túto skutočnosť zmenili už v tejto sezóne Paríž Saint-Germain alebo AS Monaco?

Finále Ligy majstrov AC Milan vs Olympique de Marseille

Zdroj: Wikipedia.org │ Foto: Fourfourtwo.com, Uefa.com, Walldevil.com