V poradí už 29. sezóna v novodobej ére samostatnej slovenskej futbalovej ligy začne behom predposledného júlového víkendu a podobne, ako v predošlom, bude mať 12 účastníkov, pričom pred jej štartom je hneď niekoľko otáznikov.

Žiaľ, nie len tie športové. Čo sa ale týka sezóny 2021/22, z toho športového hľadiska bude rovnaká, ako tá predošlá. Opäť sa po 22. kole rozdelia tímy na 6-člennú skupinu o titul a 6-člennú skupinu o záchranu. Majster si vybojuje miestenku do predkola Ligy Majstrov, ďalšie tri celky (resp. dva + víťaz Slovnaft cupu) do predkola Konferenčnej ligy. Predposledný tím si zahrá baráž s vicemajstrom II. ligy a posledný tím zostúpi priamo.

To “nešportové” hľadisko, ktoré je veľmi diskutabilné, sa týka korona opatrení. Stále reálne hrozí, že na zápasy bude môcť chodiť len do 500 či 1000 divákov, čo najmä v prípade TOP klubov nie je ani zďaleka ideálne. Pevne teda veríme, že sa vedeniu súťaže, ÚLK či SFZ podarí vyjednať oveľa prijateľnejšie podmienky. Inak sa nebudeme môcť čudovať, ak u nás budeme medzi elitou vídať tímy z malých miest, zatiaľ, čo Prešov, Nitra, Banská Bystrica či Košice budú v nižších ligách.

Majstrovské ambície

Tie má zrejme predovšetkým dvojica najlepších celkov uplynulej sezóny, a síce, ŠK Slovan Bratislava a DAC Dunajská Streda.

Pohárová istota

Keďže jedna miestenka vždy patrí víťazovi Slovnaft Cupu, istotu predkola Konferenčnej ligy má TOP3. A ak sme v predošlom bode hovorili o tom, že aktuálne máme v našich končinách dva “TOP” favorizované kluby, bude zaujímavé sledovať, či sa im niekto dokáže bodovo rovnať ale nie. Minimálne v Žiline a Trnave táto ambícia určite je.

Zostupová priečka

Od zavedenia baráže sa nestalo, aby druhý tím II. ligy dokázal postúpiť. Spravidla tak vypadáva len jeden celok (čo sa ale kľudne môže zmeniť). Adeptami na zostup sú najmä úplný nováčik z Liptovského Mikuláša, ako aj celky zo Seredi, Senice, Pohronia či Michaloviec.

Úplný nováčik

Pomerne nečakaným účastníkom sezóny 2021/22 je MFK Tatran Liptovský Mikuláš, ktorý za sebou v II. lige zanechal aj zvučnejšie a ambicióznejšie celky z Banskej Bystrice, Košíc, Skalice či Podbrezovej. To ale neznamená, že medzi elitou musí byť za outsidera. O tom vedia svoje aj v Pohroní či Seredi, ktorým taktiež v nedávnej minulosti nikto neveril.

Finančná situácia

Málo divákov → menej peňazí zo vstupného → menej sponzorov → menej záujmu o šport → hrozba krachu klubov. Krutá realita, ktorá sa môže naplniť. Futbal si zaslúži fanúšikov a fanúšikovia si zaslúžia byť na štadiónoch. Aj keď za určitých opatrení. No keď smie byť v Bundeslige 25 tisíc divákov, prečo u nás nie aspoň 3-5 tisíc, čo je počet, ktorý aj tak reálne takmer nikto nedosiahne? Avšak, toto musia riešiť iné orgány.

Program 1. kola sezóny 2021/22:

AS Trenčín – FC Zlaté Moravce
Tatran Liptovský Mikuláš – Slovan Bratislava
MFK Ružomberok – FK Senica
MŠK Žilina – ŠKF Sereď
Zemplín Michalovce – DAC Dunajská Streda
Spartak Trnava – FK Pohronie

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter, Strawpoll.me