Jermain Defoe rozhodne nepatrí medzi hráčov, ktorí by boli fanúšikovi anglickej Premier League neznámi, no taktiež nepatrí medzi tých, o ktorých je denne počuť. Napriek tomu si na sklonku kariéry neprestáva vylepšovať streleckú bilanciu a pred pár dňami sa dvoma gólmi proti Liverpoolu dostal na číslo 154!

Odchovancovi West Hamu ťahá na tridsaťpäťku, teda na vek, kedy útočníci väčšinou “dožívajú”. Aj sám Defoe, hoci v tom čase stále veľký obľúbenec a legenda Tottenhamu, za ktorý nastrieľal vo všetkých súťažiach viac ako sto gólov, musel tento klub pred tromi rokmi opustiť a uvoľniť miesto mladším. Vtedy zamieril do kanadského Toronta, kde však nevydržal dlho, presnejšie povedané jeden rok. V januári 2015 sa opäť vrátil do Premier League, konkrétne do zostupom ohrozeného Sunderlandu.

A v Sunderlande začal ako 32-ročný písať novú etapu svojej kariéry. Mnohí očakávali, že v takom podpriemernom tíme bez väčšej podpory nebude strieľať góly a s klubom zostúpi do druhej ligy. Mýlili sa. Na jar 2015 skóroval síce len štyrikrát, no klub sa zachránil a v kvality Defoa veril aj naďalej. Ten sa im v minulej sezóne odvďačil pätnástimi presnými zásahmi a umiestnil sa medzi top 10 najlepšími strelcami ligy, čím Sunderlandu de facto vystrieľal záchranu. Na počudovanie všetkých, jeho forma v tejto sezóne ešte nabrala na obrátkach. Po dvadsiatom kole má na konte jedenásť presných zásahov, pričom celý klub ich má na konte len o osem viac. Naposledy sám Defoe dvomi gólmi zostrelil rozbehnutý Liverpool, ktorý obral o dva body (zápas skončil 2:2).

V tohtosezónnej tabuľke strelcov je na piatom mieste a od lídra Diega Costu ho delia tri presné zásahy. No znamená to aj fakt, že ako štvrtý hráč v histórii Premier League dokázal pokoriť hranicu desiatich gólov v desiatich rôznych sezónach (okrem neho to dokázal Lampard, Shearer a Rooney). Jermain tak dokazuje, že vek je len číslo a že aj v menšom klube môže byť kanonier bojujúci o popredné priečky tabuľky strelcov. Defoe si dokonca môže vylepšiť osobné maximum zo sezóny 2009/10, keď dokázal streliť osemnásť ligových gólov.

Góly Jermaina Defoa z minulej sezóny

Foto: Facebook