V poslednom zápase druhého hracieho kola nedokázali favorizovaní Španieli udržať tesné vedenie s Poľskom, a teda, pred posledným kolom je naša skupina neuveriteľne zamotaná, a dokonca môže prepísať históriu európskych šampionátov.

Podľa papierových predpokladov mali byť Španieli jasnými favoritmi, Švédi a Poliaci si to mali rozdať o druhé miesto a Slovensko bolo miernym outsiderom. Realita je ale celkom iná a šampionát ukázal, že čokoľvek predpokladať je takmer mrhanie času. Dáni prehrali s Fínmi, Turci majú po dvoch kolách dve prehry a skóre 0:5, Francúzi nezdolali Maďarov, Anglicko nestrelilo gól Škótom, my sme zdolali Poľsko. Aj vďaka týmto okolnostiam je takmer všetko otvorené.

A obzvlášť naša skupina. Pred posledným kolom platí, že ju ešte môže ktokoľvek vyhrať a nik nemá 100-percentnú istotu postupu. Hoci Švédi majú istotu, že so 4 bodmi skončia najhoršie tretí a je veľmi pravdepodobné (priam takmer isté), že to bude stačiť aj v tom prípade na postup.

V čom ale môže naša skupina prepísať dejiny EURA? Minimálne v tom, že ešte nikdy nikto na európskom fóre nevyhral skupinu s bilanciou 1-1-1, a ani so štyrmi bodmi (od doby, čo sú za výhru tri body). Teraz ale tento scenár môže nastať, a navyše, je pomerne reálny.

Aktuálne body:

4 – Švédsko
3 – Slovensko
2 – Španielsko
1 – Poľsko

Záverečné zápasy (23.6. o 18:00)

Slovensko – Španielsko
Poľsko – Švédsko

Ak by Poľsko vyhralo a zároveň Slovensko remizovalo, Španieli by ukončili skupinu s bilanciou 0-3-0 na poslednom mieste a ostatné tri celky by mali po štyroch bodoch a bilancii 1-1-1. A teda, víťaz skupiny by mal naozaj túto “priemernú” bilanciu.

Kto by v tomto prípade vyhral skupinu E? Keďže všetky tri celky by mali zo vzájomných zápasov výhru a prehru, rozhodovalo by skóre z nich. Slovensko ho má 2:2. Poliaci prehrali  1:2, Švédi vyhrali 1:0. Ak by avšak Poľsko vyhralo o dva a viac gólov, bolo by prvé, my druhí a Švédi tretí. Ak by vyhralo práve o gól, bol by dôležitý presný výsledok.

Slovensko by mohlo pri 4-bodovej rovnosti vyhrať skupinu v prípade, ak by Poľsko vyhralo práve 1:0 a my by sme remizovali minimálne 2:2. Inak ju vyhráme, pochopiteľne, aj v prípade, že zdoláme Španielov a Švédi nezdolajú Poľsko.

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter