Hetrik, a teda strelenie troch gólov v jednom stretnutí, je najmä v súťaži, akou je NHL, dôkazom veľkej kvality daného hráča. Slovenskí hokejisti ich v histórii profiligy zaznamenali celkovo 103. Kto ich strelil najviac a koľkým našim hráčom sa to podarilo? A dokázal to aj obranca? A ako dlho čakáme na takýto duel?

Na 103 hetrikoch, resp. dueloch, v ktorých niektorý z našich hráčov strelil aspoň 3 góly, sa podieľa celkovo 23 hokejistov. Pätnásti z nich ich dosiahli aspoň dva, traja 2-ciferný počet.

Úplne najlepší je v tomto ohľade autor 503 gólov v NHL Peter Bondra, ktorý zažil 19 takýchto duelov. Prekonal tak jeho predchodcu Petra Šťastného a neskôr sa mu najviac priblížil Marián Gáborík. Veľmi slušne vyznievajú aj počty hetrikov Pálffyho, Mariána Hossu a Šatana.

Historicky prvý takýto počin spomedzi Slovákov zaznamenali bratia Peter a Anton Šťastní, ktorí obaja strelili po tri góly 20. februára 1981 v dueli Quebec vs. Vancouver (9:3). Doteraz posledný je Tomáš Tatar so svojim jediným 3-gólovým stretnutím v NHL. Písal sa 17. december 2016 a jeho Detroit vyhral aj vďaka nemu v Anaheime 4:6.

Samozrejme, drvivú väčšinu hetrikov strelili útočníci, no nie náhodou sme už v úvode nadhodili otázku o obrancoch. Ľubomír Višnovský ich totižto zaznamenal dva a Zdeno Chára jeden.

→ Všetci Slováci s aspoň jedným hetrikom v NHL ←

Por. Hokejista Počet
1. Peter Bondra 19
2. Peter Šťastný 17
3. Marian Gáborik 14
4. Žigmund Pálffy 8
5. Marián Hossa 7
Miroslav Šatan 7
7. Pavol Demitra 4
8. Anton Šťastný 3
Ladislav Nagy 3
Marian Šťastný 3
11. Jozef Stumpel 2
Ľubomír Višnovský 2
Marek Svatoš 2
Michal Handzuš 2
Richard Zedník 2
16. Peter Ihnačák 1
Richard Pánik 1
Ronald Petrovický 1
Tomáš Kopecký 1
Tomáš Tatar 1
Vladimir Országh 1
Zdeno Ciger 1
Zdeno Chára 1

Slafkovského méty? TOTO je 50 najproduktívnejších 18-ročných hráčov v NHL!

Zdroj: Quanthockey | Foto: Twitter, Instagram