Hokejová Kanada prišla do Lotyšska na MS 2021 v oklieštenej zostave bez väčších hviezd, no aj napriek tomu patrila ku kandidátom na medailové pozície. Predsa len, je to Kanada. Kolíska hokeja, ktorá vychová ročne tisíce použiteľných hokejistov brázdiacich klziská po celom svete, pričom len v NHL sa ich predstaví ročne cez 400, a teda, mohli by z nich postaviť kľudne 15 výberov pre šampionát.

Realita je ale taká, že po troch kolách nemá na konte ani bod, zatiaľ čo i skóre je žalostné (2:10). Netreba ešte hádzať flintu do žita, predsa len, Kanada má pred sebou nadpolovičnú porciu duelov, veď ju čakajú stretnutia s Nórmi, Talianmi či Kazachstanom, kde bude papierovým favoritom. Akurát proti Fínom to bude otázne.

Pohľad do histórie ale vraví za všetko. Kanada nikdy neobsadila horšiu ako 8. priečku. V minulosti, keď hralo na šampionáte len osem celkov, to vlastne ani nešlo, avšak, až do roku 1991 nepoznala horšie konečné ako 4. miesto. Celkovo sa zúčastnila 73 šampionátov, pripísala si hneď 50 medailových umiestnení a len v deviatich prípadoch skončila horšia ako štvrtá (z toho päťkrát v rade 2010-2014, predtým 2002, 2001, 1998 a 1992).

Úplne najhorší počin zaznamenala v roku 1992 na šampionáte v Bratislave a Prahe. V tom čase sa hrala A-divízia rovnakým formátom ako dnes, avšak figurovalo v nej miesto súčasných 16 výberov len 12 tímov. Kanada v skupine B obsadila 4. miesto s bilanciou 2-1-2 (o gól zdolala Nórsko a Francúzsko, remizovala so Švajčiarmi, prehrala s Ruskom a domácim Československom). Vo štvrťfinále padla v pomere 3:4 s neskorším finalistom z Fínska.

hráč ako Conor McDavid poriadne chýba…

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Wikipedia | Foto: Twitter