Pre Paríž St. Germain je ligový titul vo Francúzsku už skôr povinnosťou, než bojom oň. Ohromnej kvalite kádra len ťažko môžu konkurovať ostatné tímy, ktoré majú oveľa menší rozpočet, než klub financovaný peniazmi z arabského polostrova. Lenže v tejto sezóne to Parížanom v lige nejde podľa predstáv.

Kríza pod Thomasom Tuchelom spôsobila, že v tejto sezóne to bude pre PSG náročný boj o titul v Ligue 1. Ale nielen spomínané výsledkové či herné trápenie spôsobilo, že klub spod Eiffelovky to nebude mať jednoduché. Do neskutočnej formy sa totiž dostal na prvý pohľad vcelku nečakaný klub. LOSC Lille si v tejto sezóne počína ohromným spôsobom. Po 26 odohratých kolách tróni na čele celej súťaže s 58 bodmi pred druhým Lyonom, ktorý má o 3 body menej a pred tretím PSG, ktoré stráca o bod viac.

Klub z 230-tisícovho mesta má káder v hodnote 280 miliónov eur, čo je o takmer 600 miliónov menej než hodnota kádra PSG! Čo je teda kľúčom úspechu klubu, ktorý vychováva mladé hviezdy, aby ich následne speňažil? Jednoznačne konzistentnosť výkonov a tréner Christophe Galtier. Ten pozdvihol klub z boja o záchranu na klub, ktorý bojuje o európske poháre. Tvrdá disciplína, rozvážnosť v hre a len nutné, minimálne zásahy do základnej zostavy počas celej sezóny sa priaznivo odzrkadľujú na výsledkoch Lille.

Hráčsku kvalitu má LOSC perfektne rozmiestnenú naprieč celou jedenástkou. V bránke stojí uznávaný gólman Mike Maignan, ktorého dôsledne a zodpovedne stráži štvorica obrancov. Tú diriguje skúsený 37-ročný Portugalčan José Fonte s 21-ročným talentom Svenom Botmanom, o ktorého sa intenzívne zaujímal Liverpool. Krajní obrancovia Çelik, Mandava či Bradarić skvelým spôsobom podporujú ofenzívu tímu.

Tá si svoje góly pekne rozkladá. 35-ročný turecký veterán Burak Yilmaz strelil 9 gólov, 21-ročný talent Jonathan David spolu s Yusufom Yazicim dali po 7 gólov a dôležitou súčasťou tímu sú tiež traja mimoriadne rýchli a kreatívni krídelníci. Jonathan Bamba strelil 6 gólov, na 8 ďalších prihral, Jonathan Ikoné s Luizom Araújom dali dohromady 6 gólov a spolu zaznamenali 5 asistencií.

Opomenúť nejde ani vyvážený stred poľa, kde Xeka, André, vychádzajúca francúzska hviezda Soumaré a hviezdny Renato Sanches tvoria mimoriadne efektívny blok zdobený kreativitou smerom do útoku aj zodpovednosťou pri návrate do obrany. Mimochodom, tú má Lille najlepšiu v lige – inkasovali len 16 gólov. Okrem boja v domácej súťaži, hrá tento tím aj Európsku ligu, kde však v prvom zápase vyraďovacej fázy podľahli doma Ajaxu 1-2 a s postupom to bohvieako dobre nevyzerá. No vypadnutie z EL nemusí byť nijaká tragédia, pretože tím sa bude môcť plnohodnotne koncentrovať len na titul v domácej lige.

Ak to zverencom Galtiera bude šľapať aj naďalej, Paríž s Lyonom to budú mať v boji o titul nesmierne náročné. Pripomeňme, že z posledných 8 sezón vyhral Paríž St. Germain titul až 7-krát. Pri súčasnej forme Lille by sa mu to však v tejto sezóne podariť nemuselo. Dôležitá je však konzistentnosť a nepoľavovanie vo výkonoch. Úspech tiež tkvie v tom, že Lille nebojuje až tak so zraneniami svojich kľúčových hráčov a aj keď sa tímu zranili Sanches, Yilmaz či Çelik, hráči z lavičky ich perfektne a plnohodnotne zastúpili. V Ligue 1 je zarobené na celkom sympatický šok.

Zdroj: Sportovymagazin.sk, Transfermarkt.com | Foto: Twitter