Možno si pamätáte na to, ako pred približne desaťročím začal náhly úpadok celku Portsmouth FC. Ten ešte v roku 2008 obsadil v Premier League 8. miesto a vyhral FA Cup, avšak v rokoch 2010-2013 behom štyroch sezón trikrát zostúpil a spadol až do League Two (4. ligy). Medzičasom sa zodvihol a štvrtým rokom hrá o popredné priečky v League One.

Od tej doby malo isté finančné problémy hneď niekoľko klubov v Anglicku (Bury, Macclesfield, Wigan, Bolton), pričom teraz je vo veľkých problémoch slávny celok Derby County, ktoré vedie ako manažér Wayne Rooney. Derby bolo dokonca jedným z dvanástich klubov, ktoré hrali historicky prvú sezónu anglickej ligy (1888-89).

Klubu hrozia dva odpočty bodov, keďže nie je schopný hradiť svoje dlhy. Celkovo by mohol prísť o 21 bodov. Podľa aktuálnych informácií sa každý mesiac prehlbuje jeho dlh o asi 1,5 milióna eur. Majiteľ Mel Morris sa neúspešne pokúša Derby predať, a ako sa ukazuje, v súčasnosti je „každá ďalší deň pre klub pridrahý“.

Rooney je medzičasom už manažérom

Záujemcov má byť podľa Sky Sports viacero, avšak jednania sú zdĺhavé a neúspešné. Derby sa pritom už v uplynulej sezóne zachraňovalo až v poslednom kole. Aktuálne má po 8. kole bilanciu 2-4-2 a figuruje v pokojných vodách stredu tabuľky. Avšak, prípadné bodové odpočty či nebodaj ďalšie výraznejšie postihy môžu mať fatálne následky.

Derby, ktoré sa preslávilo v sezóne 2007-08 ako „najhorší tím Premier League“, keď malo bilanciu 1-8-29, odvtedy štrnástu sezónu v rade hrá druhú najvyššiu súťaž. Za celých viac než 120 rokov strávilo mimo dve najvyššie súťaže len štyri sezóny (1955-1957 a 1984-1986).

Klub pritom nemá v súčasnosti ani veľa iných možností (okrem predaja), ako odvrátiť „katastrofu“. Celá kabína má hodnotu 36 mil. €, najcennejší hráč je 6-miliónový Jason Knight. Ak by chceli pri tomto trende pokryť straty predajmi hráčov, museli by predať prakticky takmer celú základnú jedenástku. Ako sa bude situácia vyvíjať ďalej, nevedno. Jedno je isté. Čas sa klubu nemilosrdne kráti. Pritom samotný majiteľ povedal, že pred COVID krízou bol chod Derby bezproblémový a očakával svetlé zajtrajšky.

Zdroj: Skysports.com, Transfermarkt.com | Foto: Twitter