Znie to možno trošku neuveriteľne, no Chelsea je jediným z dvadsať dva klubov, ktorý premiérovo vyhral Ligu Majstrov v 21. storočí. Nebyť jej finálového triumfu nad Bayernom priamo v Allianz Arene v roku 2012, na nového šampióna milionárskej súťaže by sme čakali už viac ako dve desaťročia. Otázka je teda jasná. Spoznáme v sezóne 2019/20 v podarí dvadsiateho tretieho šampióna?

 

História Ligy majstrov v číslach

 • 64 – počet ukončených ročníkov
 • 22 – počet rôznych šampiónov
 • 10 – počet krajín, ktoré majú víťaza

Poslední noví víťazi Ligy Majstrov

 • 2012 – Chelsea
 • 1997 – Borussia Dortmund
 • 1993 – Olympique Marseille
 • 1992 – FC Barcelona
 • 1991 – CZ Belehrad

Najúspešnejšie kluby (podľa titulov)

 • 13 – Real Madrdi
 • 7 – AC Miláno
 • 6 – Liverpool
 • 5 – Bayern Mníchov
 • 5 – FC Barcelona

TOP tímy, ktoré LM zatiaľ nevyhrali

Manchester City

Už celé desaťročie patrí Manchester City aj vďaka závratným peniazom arabských šejkov medzi najbohatšie a najobávanejšie celky sveta. V tomto období získali Citizens trinásť trofejí v Anglicku, no na európskom fóre čakajú. V roku 2016 vypadli až v semifinále s Realom Madrid, v minulej sezóne boli konečne najväčšími favoritmi, no paradoxne ich zastavil iný anglický klub – Tottenham. Hoci “Guardiolovci” vyhrali Premier League, oba anglické poháre aj Community Shield, v ceste za najcennejšou trofejou im stáli krajania.

Paris Saint-Germain

PSG je jedným z najúspešnejších francúzskych celkov histórie, no dominantným sa stalo podobne ako Manchester City až v posledných rokoch po zásahu šejkov. Tí neváhali utratiť ohromné milióny na zisk Naymara, Mbappého. Ibrahimoviča, Cavaniho, ich dres obliekli aj legendy ako Dani Alves či Buffon. Vo Francúzsku takmer každoročne vyhrávajú úplne všetko, no v Lige Majstrov to dotiahla “nová éra” najďalej do štvrťfinále. To znamená, že Neymara a spol. ani len nedorovnali rok 1995 a vtedajšie semifinále.

Atlético Madrid

Jediný tím v Európe, ktorému nestačili na triumf v milionárskej súťaži ani tri finálové účasti. V roku 1974 “Atlétov” zastavil pred cieľom Bayern, v rokoch 2014 a 2016 Real Madrid. Najmä v roku 2014 mali titul na dosah, no v 93. minúte inkasovali od Sergia Ramosa a následne v druhom predĺžení vyčerpaní hráči inkasovali od zjavne lepšie kondične vybavených mestských rivalov trikrát.

SSC Neapol

Pohár UEFA v roku 1990 “Maradonovci” vyhrali, no ani jedna z účastí v Lige Majstrov v jeho éra úspešná nebola. Raz ho vyradil Real Madrid, raz Spartak Moskva. Ani v Hamšíkovej ére, počas ktorej sa stal Neapol druhým najlepším talianskym celkom, sa slávny celok výraznejšie nepriblížil k trofeji. V sezóne 2019/20 je tím akoby v kríze, no postup do osemfinále si zaistil dokonca bez prehry, keď napríklad aj s nezastaviteľným Liverpoolom získal štyri body.

Tottenham

Spurs celé desaťročia patria k lepším anglickým klubom, no na účasť v Lige Majstrov čakal od roku 1962 takmer polstoročie. Pod vedením Mauricia Pochettina sa dostal Tottenham konečne medzi úzku európsku smotánku a v sezóne 2018/19 až trošku nečakane dokráčali Kane a spol. priamo do finále. Tam však padli s Liverpoolom, keď zápas výrazne nalomila už prvá minúta a nariadený pokutový kop po nezmyselnej a trošku kontroverznej ruke Sissoka. Teraz je v tíme Mourinho a účasť medzi najlepšou šestnástkou je opäť istá.

aubameyang arsenal

Arsenal

Po piatich TOP tímoch, ktoré sa predstavili v Lige Majstrov aj v sezóne 2019/20, si ako bonus pridáme šiesty celok. Arsenal oslavuje storočnicu bez prerušenia medzi anglickou elitou, no najmä od konca deväťdesiatich rokov je popredným tímom. Pod vedením legendárneho Wengera sa v najprestížnejšej súťaži predstavil devätnásť krát v rade, hneď šestnásťkrát sa objavil v TOP16, V roku 2006 sa dostal dokonca do finále a ešte pätnásť minút pred koncom viedol 1:0, hoci od 18. minúty hral o desiatich. V závere stretnutia ho ale Barcelončania Eto´o a Belletti zlomili vo svoj prospech.

Zdroj: Uefa.com | Foto: Twitter