V piatok 12.januára 2018 sa začínajú Majstrovstvá Európy v hádzanej mužov. Sú to v poradí 13.majstrovstvá Európy hádzanárov, ktoré organizuje Európska hádzanárska federácia (EHT). Majstrovstvá sa budú konať od 12 do 28.januára 2018.

Titul bude obhajovať Nemecko a tieto majstrovstvá budú zároveň aj kvalifikáciou na Majstrovstvá sveta 2019, ktoré budú organizovať Nemecko a Dánsko. Organizátorom týchto európskych majstrovstiev je Chorvátsko, presnejšie 4 mestá a to Záhreb, Spilit, Varaždin a Poreč.

Slovensko sa na tomto šampionáte nepredstaví. V ťažkej kvalifikačnej skupine naši hádzanári obsadili posledné štvrté miesto, keď nedokázali vyhrať ani jeden zápas. Pri konkurencii týmov ako Švédsko, Rusko a Čierna Hora, naši dokázali bodovať len v Rusku pri remíze 31:31 a doma s Čiernou Horou 27:27. Z postupu sa nakoniec tešili hádzanári Švédska a Čiernej Hory.

Pri záhrebskom žrebe si českí hádzanári vypili kalich horkosti do dna. Mužstvo vedené trénerom Danielom Kubešom dostalo asi najťažšiu možnú skupinu. V D skupine hranej vo Varaždíne sa stretnú so Španielmi, Dánmi a Maďarmi. Obhajcom titulu Nemcom žreb prisúdil Macedónsko, Čiernu Horu a Slovinsko.

Medzi najväčších favoritov určite budú patriť obhajcovia titulu z Majstrovstiev sveta Francúzi, vedení ich dlhoročnou oporou Nikolou Karabatičom. Ale nebude to len o ňom, súperi budu musieť zbystriť pozornosť aj pri talentovaných mladíkoch, ako sú napríklad Ludovic Fabregas alebo Nedim Remili. Ale aj ďalši, vďaka ktorým sú Francúzi označovaní za najhorúcejšie želiezko v ohni v boji o titul.

Sekundovať by im mali domáci Chorváti s hviezdnym Domagojom Duvnjakom, ale hlavne s obrovskou diváckou podporou, z ktorej by chceli vyťažiť maximum a dokráčať po prvykrát v histórii na európsky hádzanársky trón. Zatiaľ majú dve striebra a tri bronzy. Medzi ďalšich favoritov sa dajú počítať hádzanári Španielska, Dánska, Nórska, Nemecka, možno aj Slovinska a Maďarska. Každopádne turnaj sľubuje divokú zápletku.

Foto: Facebook, Twiter