V aktuálnom ročníku o Slovákoch v NHL príliš počuť nie je. Možno aj preto, že ich v nej celkovo zatiaľ nastúpilo len deväť, z toho traja do menej než piatich zápasov. Avšak po tom, ako len pred pár dňami zažil sezónny a zároveň kariérny debut v NHL 22-ročný Marián Studenič, sa niečo podobné môže podariť ešte o rok mladšiemu našincovi.

V poradí 88. Slovákom v profilige sa môže stať bratislavský rodák Adam Ružička, ktorý s hokejom začínal v Ružinove, no od 15 rokov pôsobil v Pardubiciach. Za ne zažiaril už v prvej sezóne, keď najskôr získal v drese U16 v 10 dueloch 28 bodov, následne bol presunutý do U18 a na záver sezóny aj do U20.

Už v sedemnástich mieril do zámoria, kde hral OHL, v roku 2017 ho ako čerstvo dospelého vo 4. kole draftovalo Calgary Flames. Zatiaľ, čo v OHL si v 189 dueloch pripísal 196 bodov, ani v AHL ako hráč Stockton Heat nebol vôbec zlý, veď v aktuálnom ročníku si drží bodový priemer takmer 0,9 bodu na zápas.

Aktuálne bol povolaný do prvého tímu Calgary Flames a je tak veľmi reálne, že by mohol už v najbližších dňoch stihnúť debut v slávnej NHL. Ružičkov zamestnávateľ je aktuálne mimo pozícií zaručujúcich play-off, no strata Calgary nie je nezmazateľná. Držme Adamovi palce, aby po ňom tréner Darryl Turrer naozaj siahol.

Ružička sa na sezónu pripravoval napríklad aj s Tomášom Tatarom

Zdroj: CBSsports.com, Eliteprospects.com | Foto: Twitter, Instagram/adamruzicka21