Do výkopu svetového šampionátu v Katare ostáva už len približne 50 dní, no po tom, ako hrozilo vyradenie Ekvádoru pre nasadenie hráča, ktorý mal nejasnosti okolo občianstva, má teraz na krku škandál iný štát.

Čile sa na úkor Ekvádoru napokon do Kataru nepozrie. Teraz má problém Irán. Ten rovno vyhral svoju finálovú skupinu aj pred Južnou Kóreou, ktorá ho ako jediná dokázala obrať o body. Dôvod je ale tentokrát z iného súdka.

„Organizácia pre ľudské práva vyzvala prezidenta FIFA Gianniho Infantina, aby vylúčil Irán z majstrovstiev sveta pre spôsob, akým sa v krajine zaobchádza so ženami. Výzvy na vylúčenie Iránu prišli z dôvodu, že v krajine pokračujú protesty po smrti 22-ročnej kurdskej ženy Mahsy Amini, ktorá zomrela začiatkom tohto mesiaca v policajnej väzbe. Spoločnosť Open Stadiums poslala list Infantinovi, v ktorom zdôraznila množstvo incidentov, v ktorých iránske úrady použili násilie voči ženám.“ Pýtali sa: „Prečo by FIFA poskytovala iránskemu štátu a jeho predstaviteľom účasť na globálnom šampionáte, keď nielenže odmieta rešpektovať základné ľudské práva a dôstojnosť, ale v súčasnosti mučí a zabíja svojich vlastných ľudí?“

Otázkou je, kto by Irán v prípade, že by FIFA uznala tento protest, zamieril do skupiny s Anglickom, Walesom a USA. Zrejme by to mohli byť Spojene Arabské Emiráty, ktoré prehrala play-off v zóne AFC s Austráliou.

Zdroj: Joe.co.uk | Foto: Instagram