Na pohľad neprekonateľný rekord iránskej futbalovej legendy sa otriasa v základoch. V rokoch 1993-2006 sa Ali Daei dokázal presadiť na reprezentačnej úrovni dovedna 109 krát a na jeho prvenstve nič nemení ani fakt, že väčšinu gólov strelil nie práve kvalitným ázijským súperom.

Pred Daeim bol kráľom 89-gólový malajzijský útočník Mokhtar Dahari, ktorému dnes patrí 3. miesto historických štatistík. Ako zrejme viete, druhý je Cristiano Ronaldo, ktorý na jeseň 2020 zlomil ako prvý Európan magickú stovku. Pred ním boli TOP európskymi strelcami Maďari z povojnového obdobia Ferenc Puskás (84) a Sándor Kocsis (75). Z novodobých európskych hráčov bol pred Ronaldom 71-gólový Miroslav Klose.

Ronaldo je avšak medzičasom už na 106 presných zásahoch, tie zatiaľ posledné dva pridal na úvod EURA 2020 proti Maďarsku. Na úplný rekord a vymazanie Daeiho potrebuje štyri góly. A azda nikto nepochybuje o tom, že ich dokáže streliť. Kto vie, možno to zvládne už behom tohto európskeho šampionátu. A keď nie, na jeseň 2021 hrá Portugalsko sedem kvalifikačných zápasov o MS 2022, následne sa (zrejme) predstaví na záverečnom turnaji.

Uvidíme, dokedy bude hrať CR7 za portugalskú reprezentáciu. Skončí po cykle MS 2022? Potiahne svoju repre kariéru až do EURA 2024? Kto vie. Možno v túto chvíľu ani on sám. Kto by ale mohol ako ďalší zlomiť métu 100 gólov, prípadne odsunúť Daeiho či dokonca vymazať i prípadný rekord Ronalda? Áno, môžeme predpovedať, že by to raz mohol dokázať 17-gólový Mbappé, ktorý má stále len 22 rokov a takmer celú kariéru pred sebou. No jedno meno má k tomu oveľa bližšie.

Je to “belgický tank” Romelu Lukaku. 28-ročný útočník Interu Miláno je v reprezentačnom drese jasnou jednotkou na poste hrotového útočníka a aj v čase, keď sa mu nedarilo na klubovej úrovni, za Belgicko mu to šlo. Aj na úvod EURA dal dva góly Rusom. V repre mali poradové čísla 61 a 62. Teraz sa môže zdať, že tá viac než 40-gólová priepasť je príliš “hlboká”. No CR7 zaznamenal po 28. roku svojho života až 69 zo 106 gólov. Takže Lukaku má vlastne cca 20-gólový náskok. Treba však uznať, že len málokto dokáže i po tridsiatke tak ničiť defenzívy súperov, ako práve portugalská “7”.

Mimochodom, z aktívnych hráčov sú za Ronaldom aktuálne 30-ročný reprezentant SAE Ali Mabkhout (76), Lionel Messi (73), Neymar (67), Robert Lewandowski (66), Luís Suárez (63) a práve Romelu Lukaku (62). A z nich by sa na magickú stovku mohol teoreticky dostrieľať brazílsky krídelník.

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Wikipedia | Foto: Twitter