Nie je to tak dávno, keď sme si mohli povedať, že naša futbalová reprezentácia je lepšia, ako tá česká. Síce podľa rebríčku FIFA to platí stále, realita je predsa len o niečo iná. Všetko dokumentovala jesenná Liga Národov, kde sme boli spolu v skupine so Škótskom a Izraelom. Zatiaľ, čo my sme zostúpili do Céčka, Česi postúpili do Áčka. Prečo?

Samozrejme, rozdiel medzi nami nie je nejaký extrémne veľký a určite sa nájdu aj veci, ktoré by Česi mohli závidieť nám. Avšak, obrátene je toho viac.

Ofenzívne možnosti

Zatiaľ, čo my v útoku nemáme žiadne zvučnejšie meno a občas tréneri radšej stavia na hrote na ofenzívneho záložníka Dudu, Česi si aktuálne môžu vyberať. Najväčším esom je suverénne Patrik Schick z Leverkusenu. Ten v aktuálnom ročníku strelil na klubovej úrovni už 13 gólov. Okrem neho majú avšak aj Tomáša Pekharta (s 21 gólmi suverénne najlepší strelec poľskej ligy), Matěja Vydru (s fazónou v Burnley) a Michaela Krmenčíka z PAOK Solún. Mimo nich vykúka aj veľký talent Adam Hložek.

Liaheň zo Slavie

Nielen, že Slavia šokuje futbalovú Európu, ale viacerí jej hráči citeľne skvalitnili českú reprezentáciu. Niečo také si my nemôžeme o Slovane, Dunajskej Strede či inom klube povedať. Navyše, jej niekdajší hráči Tomáš Souček a Vladimír Coufal sa stali oporami West Hamu bojujúceho o TOP4 v Premier League, zatiaľ čo Alex Král zase patrí k oporám Spartaku Moskva.

Mentalitu reprezentácie

Keďže na reprezentačnej úrovni odohrajú tímy len zlomok zápasov oproti klubovej úrovni, je jasné, že občas to niekde viazne. Fanúšikovia avšak vždy ocenia aj bojovnosť. Tá českých hráčov spravidla nechýba, čo dokázal napríklad aj “B-výber” Česka v Lige Národov proti Škótsku, ktorý bol narýchlo vyskladaný z hráčov českej ligy po tom, ako sa objavil v kabíne na jeseň COVID. Naopak, slovenský fanúšik vie, že mnohí hráči majú potenciál, no v dueloch za reprezentáciu nielenže nepredvedú to najlepšie, ale často cítiť “absenciu srdca”.

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter, Facebook/Slovenský futbalový zväz