V posledných dvoch rokoch na futbalovom trhu pribudol jeden silný hráč, ktorý hrá tak trochu neférovo. Reč je o Číne. Tamojšie kluby, ktoré v súčasnosti disponujú obrovskými finančnými prostriedkami, sú obrovským lákadlom pre mnohých hráčov, čo sa nepáči nielen futbalovej verejnosti, ale po novom už ani samotným Číňanom.

Nie je tajomstvom, že do čínskej ligy pribudlo v posledných dvoch rokoch hneď niekoľko hviezdnych mien. Hulk, Paulinho, Tevez, Teixeira, Witsel či Oscar. A nie je tajomstvom ani to, že za týchto hráčov ponúkajú čínske kluby niekoľkonásobok ich reálnej hodnoty, pričom ich samotných lákajú astronomickými platmi. Napríklad z Carlosa Tevéza, ktorý by už zrejme na európskych trávnikoch patril k priemeru, urobili najlepšie zarábajúceho futbalistu planéty. A to by nemusela byť čoskoro pravda, veď Ronaldovi, Hazardovi či Allimu ponúkali ešte viac!

Doteraz platilo, že najlepšie zarábajúci hráči sveta hrajú zároveň v najkvalitnejších ligách – v Anglicku, Španielsku či Nemecku. V posledných rokoch ale začalo platiť, že hráči kvôli najlepším zárobkom odchádzajú do USA, Kataru alebo SAE. Čína však všetky tieto ligy suverénne v ponukách prevýšila. Samotný zväz sa rozhodol s týmto neudržateľným trendom skoncovať, respektíve ho aspoň obmedziť a schválil nasledovné pravidlá:

  1. Každý tím môže mať na súpiske maximálne päť cudzincov (za cudzincov sa považujú v tomto prípade aj Japonci či Kórejci).
  2. V základnej zostave tímu môžu byť maximálne traja cudzinci (do zápasu môže nastúpiť aj štvrtý a piaty, ale len ak sa ich počet na trávniku nezvýši na viac ako troch)
  3. V každom tíme musia byť minimálne dvaja čínski hráči do 23 rokov.
  4. V základnej zostave musí mať každý klub v každom zápase aspoň jedného domáceho hráča do 23 rokov.
  5. V blízkej budúcnosti sa funkcionári opäť stretnú a budú rokovať o platovom strope.

Momentálne väčšina čínskych klubov tieto podmienky spĺňa, no pri súčasnom trende nákupov klubov z najľudnatejšej krajiny sveta by bolo takmer isté, že do roku 2025, ak nie skôr, by sme videli v Číne čínskeho futbalistu len zriedka. A aby toho nebolo málo, Čína sa rozhodla, že všetko podriadi tomu, aby do roku 2050 bola schopná vyhrať svetový šampionát!

Zdroj: eurofotbal.cz | Foto: Facebook