Ďalšia veľká rozlúčka. Len pred pár dňami ukončil svoju bohatú kariéru Roger Federer, ktorý sa rozlúči na Laver cupe, teraz končí slovenský velikán Zdeno Chára. Vo veku 45 rokov, 6 mesiacov a 2 dni definitívne potvrdil, že nepodpíše zmluvu so žiadnym zámorským ani domácim klubom.

Zdeno Chára strávil v NHL dlhých 24 sezón, 16 krát si zahral v play-off a raz ako kapitán Bostonu Bruins zodvihol nad hlavu Stanley cup. V základnej časti odohral 1680 duelov. Viackrát nenastúpil v profilige žiaden obranca a len šesť útočníkov. Ak by vydržal odohrať v sezóne 2022-23 aspoň 52 duelov, pokoril by Francisa, ak 54 Jágra a v prípade, že by nastúpil ešte 77 krát aj Messiera. Mohol byť v TOP 3.

Vysoký obranca sa však rozhodol podľa svojho úsudku a my len môžeme byť hrdí, že šíril tak dlho dobré meno slovenského hokeja. Okrem NHL pôsobil aj vo Švédsku (výluka 2004-05) a bol aj kapitánom klubu Lev Praha v KHL (behom výluky 2012-13)-

Bol odchovancom trenčianskeho hokeja a v roku 1996, keď bol členom juniorského výberu pražskej Sparty, sa stal draftovou „56kou“ a upísal sa NY Islanders, v drese ktorého symbolicky aj odohral poslednú sezónu. Za Slovensko hral na 7 MS, 3 olympiádach a dokonca bol aj súčasťou výberu Európy na Svetovom pohári 2016. Ziskal dve striebra z MS v hokeji a 6 krát bol vyhlásený za najlepšieho hokejistu roka na Slovensku. Klobúk dolu, Big Z!

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zdeno Chara (@zeechara33)

Zdroj: Quanthockey, Eliteprospects | Foto: Instagram/Zeechara