Motivačných žvástov o tom, ako je potrebné snívať a ako veľa musíte obetovať, aby ste dosiahli to, čo by vás napĺnalo, sú plné regály kníhkupectiev. O čo iné je to počuť z úst niekoho, kto presne vie, o čom hovorí. Meno Tomáš Kulan je v športových kuloároch pomerne známe, hviezdny fyzioterapeut nám rozpovedal svoj príbeh. Príbeh o tom, aké dôležité je nevzdávať sa a veriť, že to, čo robíte, má zmysel a ak by to pomohlo aspoň jednému, potom všetko stojí za to. 

Už v pomerne mladom veku sa dokázal vypracovať na špičkovú úroveň. 26-ročný Humenčan je v športovej elite uznávaným fyzioterapeutom a okrem obyčajných ľudí využívajú jeho znalosti a služby profesionálni športovci.

Tunajší fanúšikovia ho poznajú skrz domácu MMA scénu, pred zápasom storočia pomáhal šampiónovi Bellatoru Attilovi Véghovi, svojho času sa staral aj o šampióna ruskej organizácie Fight Nights Global Tomáša Deáka, venoval sa Gáborovi Borárošovi, Mirovi Štrbákovi či Milanovi Ďatelinkovi.

Okrem toho prednedávnom získal profesionálnu WTA kartu, a v zápasovej príprave na svetovej úrovni pomáha slovenskej tenistke Kristíne Kucovej.

Tomáš v príprave slovenského šampióna a víťaza zápasu storočia Attilu Végha

Kedy to všetko začalo?

Sám Tomáš si na prvotnú motiváciu spomína veľmi dobre. „Inšpiroval ma strýko, jeden z najlepších chirurgov v širokom okolí. Keď som videl, koľkým ľuďom dokázal pomôcť, a koľkí si ho pre jeho prácu vážili a uznávali, chcel som pomáhať aj ja,“ priznáva.

Len málokto by však povedal, že sympatický východniar to dotiahne takto ďaleko. „Na strednej škole som bol jedným z najhorších žiakov,“ rozpráva s úsmevom. Zároveň dodáva, že sa mu nikdy nechcelo učeniu venovať príliš veľa času a aj napriek tomu, že o potenciáli, ktorý v ňom driemal, nemal pochýb, nechcel ho ďalej rozvíjať.

Na vysokej škole sa ale všetko zmenilo. „Kulanko“ ako ho známi a priatelia volajú, je mimoriadne duchovne a kresťansky založený, pri priznaní, že premýšľal aj o kňažskom povolaní, nám ale spadla sánka. „Chcel som len od všetkých pokoj,“ dodáva so smiechom.

Tomáš pripravoval aj ďalšieho zápasníka organizácie Oktagon MMA, Mira Štrbáka

Od začiatku štúdia na univerzite na sebe pracoval a snaží sa pracovať a zlepšovať dodnes. Nenechal sa odradiť posmeškami a komentármi neprajníkov. „Všetko sa zmenilo. Dokázal som, že sa aj chlapec z obyčajnej dediny vie vypracovať na fyzioterapeuta svetovej úrovne,“ hovorí.

Kde pôsobí dnes?

Tomáš sa z bratislavskej Octagon Fighting Academy rozhodol vrátiť naspäť na východ. Založil Core pohybové centrum pre športovú rehabilitáciu, v ktorom uplatňuje koncept local a global, sústredí sa najmä na liečbu chrbtice a problémy medzistavcových platničiek a podobne.

Pracuje tiež na prvej vlastnej knihe, kde sa fanúšikom posnaží priblížiť svoju prácu laickým spôsobom a pomôcť im tak v boji s ťažkosťami pohybovej sústavy. Tomáš je známy svojou ohromnou svedomitosťou a perfekcionizmom, zlepšovať a učiť sa nové veci chce každý deň.

Tomášovi ďakujeme za jeho čas, držíme mu prsty a tešíme sa na knihu, o jej publikovaní a vydaní vás určite budeme informovať 🙂 Viac užitočných videí, rád a trikov nájdete aj na jeho Instagrame >>>TU<<<

Foto: Instagram/ tomascorekulan