Ako to už posledné roky býva zvykom, jednou z najväčších hviezd Tour de France je Peter Sagan, ktorý útočí na zisk rekordného siedmeho zeleného dresu pre najlepšie špurtéra. Slovák si už stihol na svoje konto pripísať aj víťazstvo v etape. Slová od bývalého českého cyklistu ho však istotne nepotešia. 

Lubor Tesař je síce podľa vlastných slov fanúšikom nášho cyklistu, ale časy sa od jeho pôsobenia v pelotóne zmenili. Niekedy boli k sebe cyklisti viac priateľskí, dnes sa závodníci podľa neho navzájom kvôli obrovskej rivalite dokonca ohrozujú.

Toto má byť aj prípad trojnásobného majstra sveta: “Je to veľký šampión, živel a emotívny borec. Podarilo sa mu vrátiť cyklistiku do doby, keď sa až tak netaktizovalo a často došlo k súboju muža proti mužovi. Obdivujem ho, za to čo robí. Aj vďaka nemu stoja ľudia popri trati a doma sedia pred televíznou obrazovkou. Musím sa však na neho pozrieť aj očami človeka, ktorý sa veľkú časť života pohyboval v cyklistickom pelotóne. Preto som o ňom vyhlásil, že sa chová ako prasa, a tým som si poštval proti sebe nielen jeho slovenský fanklub fanúšikov,” prezradil pre web Bezfrazi.cz Lubor Tesař.

Podľa 48-ročného niekdajšieho majstra ČR sa v jeho štýle špurtu vytráca ľudskosť a normy, ktoré platili kedysi. Šprintér má podľa jeho názoru ísť posledných 100 metrov čo najviac rovno, avšak Sagan vraj takmer vždy zbytočne riskuje, pred páskou hodí “vlnu” a chodí do konfliktu s ostatnými jazdcami, čo nie je úplne férové správanie.

Bývalý český pretekár sa vrátil aj ku kontroverznému vylúčeniu Sagana z Tour de France 2017 po kolízii s Markom Cavendishom: “Ten (Cavendish) má ešte oveľa horší štýl, je bezohľadný, tlačil sa pozdĺž slovenského borca popri bariére, zavadil o jeho lakeť a následkom bol brutálny pád. Akonáhle bolo všetkým jasné, že Cavendish nie je vo vážnom zdravotnom ohrození, ľutoval ho len máloktorý cyklista, pretože všetci vidia, že jazdí ako hovado. A Sagan, ktorý bol diskvalifikovaný, bol obeťou. Ale ani to nebolo na mieste, pretože o súperovi veľmi dobre vedel a nechcel ho pustiť pred seba. Oboje bola otázka istej zvrátenosti.”

Zdroj: Bezfrazi.cz | Foto: Twitter