Preložené EURO 2020 sa nezadržateľne blíži a 1. jún bude deadline pre ohlásenie záverečných nominácii, ktoré po úprave pravidiel budú môcť obsahovať až 26 mien. Každý jeden z trénerov tak bude mať starosti s tým, koho nominuje, no nie všetci majú tie starosti rovnako príjemné či nepŕijemné.

Jedna vec je totižto istá. Káder si každý z realizačných tímov vyskladá rovnomerne, čo sa obsadenia postov týka. Vo všeobecnosti možno tvrdiť, že tímy povolajú minimálne 3 brankároV, 8 obrancov, 8 stredopoliarov a 4 útočníkov, ostatné tri miesta doplnia podľa uváženia. Nemá predsa význam povolať napríklad 6 brankárov alebo 10 útočníkov, keď väčšina by bola nevyužitá.

Tréner štvrtého tímu MS z roku 2018, Gareth Southgate bude mať pomerne špecifickú úlohu pri voľbe pravého obrancu. Tento post je celosvetovo pomerne problematický, Anglicko má však opačný problém. Medzi TOP30 najhodnotnejšími pravými obrancami sveta je hneď deväť anglických, medzi TOP7 sú až štyria.

Gareth Southgate tak určite bude musieť nechať nechať doma niekoho, koho by väčšina národov brala všetkými desiatimi. K dispozícii je 100-miliónový Trent Alexander Arnold (Liverpool), no aj Wan-Bissaka (Man Utd), Reece James (Chelsea), Kyle Walker (Man City), Kierran Trippier (Atlético Madrid), Matty Cash (Aston Villa), Max Aarons (Norwich), Kyle Walker-Peters (Southampton) i James Justin (Leicester).

To je ale pretlak! Koľkých z nich vezme? To je otázka. Napríklad na MS 2018 hrávalo anglicko s Kyleom Walkerom na poste pravého stopéra v 3-člennej zadnej formácii, zatiaľ, čo Trippier hral pravého záložníka. Avšak odvtedy sa časy pomenili a bude zaujímavé sledovať, ako rozhodovanie napokon dopadne.

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Trasnfermarkt.com | Foto: Twitter