Mnohí futbalisti i manažéri pôsobiaci na klubovej úrovni sa stále viac sťažujú na extrémne nabitý kalendár. Niektorým hráčom by reálne “hrozilo”, že by za svoj klub a krajinu mohli za sezónu odohrať aj cez 70 zápasov, čo rozhodne nie je “zdravé” číslo. Samozrejme, reálne takú porciu neodohrá nikto, no nariek tomu by mal byť čas sa zamyslieť, ako niečo zmeniť.

NÁZOR | Ako iste viete, medzičasom dokonca samotná UEFA dvakrát poriadne zavarila futbalistom, veď najskôr “si vymyslela” Ligu Národov, a teraz sa rozhodla, že v Lige Majstrov si od roku 2024 každý klub zahrá už v skupine šialených 10 duelov. Všetko nasvedčuje tomu, alebo aspoň sa to dá očakávať, že samotní hráči či kluby voči týmto expanziám vystúpia.

Najmä, čo sa týka počtu stretnutí na reprezentačnej úrovni, je najvyšší čas sa zamyslieť. Napríklad, už s ohľadom na EURO 2024, ktoré bude na prelome júna a júna 2024 hostiť Nemecko. Ako zredukovať počet duelov, ak už sa teda Liga Národov UEFA zrejme dlhodobo ustáli vo futbalovom kalendári?

Portugalsko a Francúzsko si zahrali v roku 2016 vo finále

Treba uvažovať o skrátení procesu kvalifikácie. Keď už UEFA tak veľmi obhajuje Ligu Národov, mala by jej prisúdiť väčší význam. Napríklad všetci víťazi skupín v divíziách A aj B by mohli mať istú účasť na šampionáte, a teda nemuseli by hrať kvalifikáciu. Rovnako tak by sa mohli okresať napríklad najhoršie tímy z divízii C a D, do toho po vzore zo sveta hádzanej by mohli mať istú účasť na európskom šampionáte napríklad tri najlepšie európske celky z predošlého svetového šampionátu. Razom by z 55 účastníkov kvalifikácie vzniklo povedzme “len” okolo 35 krajín, ktoré by mohli hrať len v 4-členných skupinách.

Koniec koncov, keďže na EURE hrá už 24 celkov, tie najlepšie sa s obrovskou pravdepodobnosťou kvalifikujú tak či onak, akurát by ich hráči nemuseli hrať tak veľa zápasov. Za všetko hovorí fakt, že v porovnaní európskych šampionátov 2020 a 2016 (kde bolo prvýkrát 24 tímov) sa obmenilo len chudobných päť celkov. Až devätnásť výberov vrátane Slovenska ostalo nemenných, akurát päticu Albánsko, Írsko, Island, Rumunsko a Severné Írsko nahradí pätica Dánsko, Fínsko, Holandsko, Severné Macedónsko a Škótsko.

neúčasť Holandska na EURE 2016 bola najväčšou senzáciou

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter