Hokejový šampionát v hokeji menil svoj formát naposledy v roku 2012. Odvtedy sa hrá základná časť vo dvoch osemčlenných skupinách, prvé štyri celky postupujú do play-off a posledný tím každej skupiny zostupuje do 1A divízie.

Tento formát si mnohí chvália. Je prehľadnejší ako predošlý, keď po základných skupinách nasledovali osemfinálové skupiny a skupina o udržanie. Každá krajina si zahrá najmenej sedem duelov proti siedmym súperom. Toto všetko je fajn.

Avšak, problémom, pre ktorý sa mnohé hviezdy „vyhovoria“ z účasti na šampionáte, je extrémne nahustený program. I keď to takto otvorene nepovedia. Celý turnaj trvá sedemnásť dní a kvarteto TOP výberov za túto dobu musí stuhnúť odohrať desať zápasov. Tí, čo hrajú otvárací zápas v druhý deň, majú na to dokonca len šestnásť dní. Vyraďovacia fáza trvá len štyri dni, medzi semifinálovými zápasmi a duelmi o 3. a 1. miesto nie je ani jeden voľný deň.

Nečudo, že hráči majúci v nohách kľudne 80 zápasov behom náročných sezón, chcú výdych a ani pocit hrdosti z toho, že si oblečú národný dres, im často nestojí za „dorazenie sa“. Pre kompetetných by to mohlo byť impulzom pre uvažovanie nad tým, aby šampionát trval o 2-3 dni dlhšie. I tak by odohratie desiatich zápasov za 20 dní bolo nadpriemernou porciou.

Naposledy mal z toho hlavu v smútku tréner Dánov, ktorí mali na prípravu proti Slovensku o viac ako 40 hodín menej, čo bolo poznať. Na druhej strane, naši hráči mali náročnejší program predtým. Každopádne, ako sme avizovali, možno by všetko bolo inak, ak by nebol program taký náročný a reprezentovať by chodilo viac TOP hráčov. Čo si o tom myslíte vy?

Zdroj: Športovýmagazín | Foto: Facebook/Hockey Slovakia