Slovenský reprezentačný futbal si v ostatných rokoch drží svoj pomerne slušný štandard. Nie sme síce žiadnym postrachom ako Francúzsko, Anglicko či Brazília, no na 5-miliónovú krajinu nie je zlou vizitkou zúčastniť sa troch veľkých podujatí behom jedenástich rokov a stabilné držanie sa v TOP 40 rebríčku FIFA. Horšie je na tom klubový futbal.

NÁZOR | O tom, že nariadenia vlády v súvislosti s pandémiou koronavírusu pocítili všetky kluby, netreba diskutovať. Vinou ich prísnosti diváci dlho nemohli na štadióny, na amatérskej úrovni sa nehralo vôbec. Mnohé oblastné zväzy priznali, že menej účastníkov si nepamätajú. Ale citeľné je to aj v II. lige, ktorá je od sezóny 2017/18 opäť celoštátna.

Návrat k tomuto modelu so 16 klubmi a 30 kolami bol vítaný a zdalo sa, že by to mohlo byť dobré dlhodobé riešenie. Je tomu, ale tak? Kto vie, aké by to to bolo, ak by nebola pandémia, alebo ak by boli nariadenia menej prísne. Keby bolo keby, veď viete.

Realita je ale taká, že v sezóne 2020/21 hralo II.ligu len pätnásť tímov, a to FK Poprad dohrával prakticky amatérsky a za celú jar získal len bod. Jej aktuálny ročník odštartoval pre zmenu so všetkými klubmi, ktoré prejavili o ňu záujem. A teda, aj s Bardejovom a juniorkou Slovanu, ktoré mali pôvodne zostúpiť. Avšak, Bardejov nahradil Nitru, ktorá sa prihlásila po zostupe z Fortuna ligy len do 3. ligy západ, zatiaľ čo bratislavský celok nahradil Spartak Myjavu, ktorý nevyužil právo postúpiť.

Opäť sa ale ukazuje, že šestnásť je zrejme až príliš veľa. Priam odstrašujúci je pohľad na MŠK Námestovo. Klobúk dolu pred jeho vedením, že prijalo výzvu zahrať si po prvýkrát takúto vysokú súťaž, avšak bilancia 0-1-7 a skóre 4:32 sú alarmujúce. Najmä prehry 9:0 v Žiline s miestnym béčkom, ako aj 0:7 s Banskou Bystricou.

Opäť je biedna aj rezerva Slovanu (0-2-6 a skóre 3:22), nedarí sa ani Púchovu, Dubnica má síce 9 bodov, no často aj polovicu jej zostavy tvoria mladí hráči Trenčína so striedavým štartom, a taktiež uvidíme, ako bude pokračovať Rohožník, ktorý si vedie zatiaľ sľubne.

Ako možno viete, od sezóny 2022/23 sa znižuje počet III. líg zo štyroch na dve, a teda, opäť sa vrátime k modelu, ktorý tu fungoval celé roky. Rovnako tak je ale zrejme otázka na vedenie nášho futbalu, čo s II. ligou. Platilo by, že “menej (napríklad 12) je viac”? Alebo ste zástancom aktuálneho modelu, ktorý sa javil ako pomerne nádejný pred pandémiou?

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Facebook/MŠKNámestovo, Twitter