Južná Kórea a kvalitný hokej? Ešte pred pár rokmi celkom vtipné slovné spojenie. Kórejci celé roky hrávali nižšie divízie a ich rovnocennými súpermi bolo Chorvátsko, Rumunsko či Litva, teda zďaleka nie hokejové krajiny. Na MS 2018 v Dánsku sa však Kórejci predstavia v plnej zbroji a súperom do smiechu zďaleka nebude.

Mnohí očakávajú, že Kórejci nezískajú v siedmych stretnutiach ani bod a zostúpia späť do nižšej divízie. Nájdu sa však aj takí, ktorí veria, že práve táto ázijská krajina môže zlomiť prekliatie nováčikov. O čom to hovoríme? Predsa o tom, že od roku 2008 sa žiadnemu nováčikovi nepodarilo udržať medzi elitou.

>>> Kompletný program MS v Dánsku <<<

Práve pred desiatimi rokmi túto úlohu zvládli Francúzi. Odvtedy sa pravidelne striedajú na MS v hokeji Rakúšania, Taliani, Kazaši, Slovinci či Maďari, no nik nie je schopný “potopiť” niekoho iného, hoci tieto reprezentácie nepôsobia ako jasní outsideri a neraz nejaké tie body aj získajú.

Prečo by sa to mohlo podariť práve Kórejcom a aké sú ich hlavné zbrane?

1. Jim Paek

51-ročný Jim Paek, niekdajší kanadský hokejista s kórejskými koreňmi, má skúsenosti aj s NHL, veď pôsobil v Pittsburgu Pinguins, LA Kings či Ottawe Senators. Momentálne je nielen hlavným trénerom kórejskej reprezentácie, ale patrí aj medzi hlavných predstaviteľov národnej asociácie. Jeho vplyv na kórejský hokej je enormný, veď reprezentácia i miestne kluby stále viac preferujú kanadsko-americký štýl hry. Ten mnohé európske tímy veľmi neobľubujú, čo môže byť pre Kóreu výhodou.

2. Zohratý tím

Ani jeden hokejista z 25-člennej nominácie nepôsobí v zahraničnom klube, pričom až trinásť hráčov hralo v sezóne 2017/18 za šampióna ázijskej ligy Anyang Halla. Ďalší piati sú z klubu Daemyung Killer Whales, štyria z Daemyung Sangmu, dvaja hrajú za High1 a mladučký Lee Chong-hyun je na súpiske Yonseiskej univerzity. Zohranosť môže patriť medzi najsilnejšie zbrane ázijského účastníka dánskeho šampionátu.

3. Reprezentácia je veľkou neznámou

V dnešnom pretaktizovanom svete sa dá len ťažko hovoriť o tom, že niekoho nemajú odborníci zmapovaného a zanalyzovaného do posledného detailu. Kórejci však všetci pôsobia v domácich kluboch hrajúcich ázijskú ligu a ani proti súperom, ktorí ich čakajú, toho nenahrali veľa. Ak je teda niekto do istej miery neznámy, sú to jednoznačne Kórejci.

4. Hráči nie sú unavení

Väčšina hokejistov, ktorí sa v Dánsku predstavia, majú v nohách viac ako päťdesiat stretnutí v základnej časti domácej súťaži a ďalšie stretnutia v play-off. Kórejci tento rok podriadili domácim ZOH a základná časť mala len 28 kôl. Zohratý výber môže mať v dôsledku menšej únavy v kľúčových okamihoch viac síl a napokon sa môže tešiť zo záchrany.

5. Kanadskí hokejisti v zostave

Ako sme spomínali, na kórejský hokej má veľký vplyv Jim Peak. Aj vďaka nemu pôsobia v Kórei aj mnohí kanadskí hokejisti, ktorí získali postupom času kórejské občianstvo. V niektorých prípadoch sa nejedná o nijakých outsiderov. Robustný obranca Alex Plante bol pätnástkou draftu v roku 2007 a zahral si NHL za Edmonton, brankár Matt Dalton si prešiel nižšími zámorskými súťažami a chytal aj v KHL,  obranca Eric Regan má podobné skúsenosti, hrával aj v Nemecku a v Kórei si drží skvelý bodový priemer na zápas. No najväčšou hviezdou výberu je nepochybne Michael Swift, ktorý je akýmsi Gretzkym ázijskej ligy.

Súpermi Kórei budú Kanada, Fínsko, USA, Nemecko, Nórsko, Lotyšsko a Dánsko, pričom šampionát pre nich odštartuje v sobotu 5. mája o 16:15 proti Fínom.

Foto: Twitter, YouTube

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Som chalan z Dubnice nad Váhom, ktorý má šport v krvi. Nie je to náhoda, veď som vyrastal oproti futbalovému štadiónu a odmala sa na mňa šport valil zo všetkých strán. Baví ma predovšetkým futbal, tenis a šípky, no nepohrdnem ani hokejom, basketbalom, hádzanou či cyklistikou.