Posledné roky neboli pre slovenský hokej veľmi úspešné. Od roku 2010 bolo do najlepšej ligy na svete draftovaných 18 hokejistov z našej krajiny. Čo je len o dva viac, ako tomu bolo v zatiaľ najúspešnejšom roku. Počas tohto obdobia bol v prvom kole draftovaný len Marko Daňo v roku 2013 z 27. miesta Columbusom Blue Jackets.

Najviac draftovaných Slovákov do NHL bolo v rokoch 2000 a 2001. V roku 2000 ich bolo šestnásť a rok neskôr o jedného menej. Rok 2000 nebol najúspešnejším len v počte hráčov, ale v tomto roku bol aj zatiaľ najvyššie draftovaný Slovák a to Marián Gáborík v 1. kole z 3. miesta Minnestou Wild.

V minulom roku si severoamerické mužstvá vybrali dvoch hokejistov z našej krajiny. Calgary Flames si vybrali Adama Ružičku v 4. kole zo 109. miesta a New Jersey Devils Mariána Studeniča v 5. kole zo 143. miesta.

Počas tohtoročného draftu určite čísla z rokov 2000 a 2001 náš hokej neprekoná a ani sa im nepriblíži, ale mohol by atakovať úspešný rok 2015, v ktorom bolo do Národnej hokejovej ligy draftovaných 5 hráčov. Rovnaký počet slovenských hokejistov bol  draftovaný ešte v roku 2009.

Viac ako 5 hokejistov z našej krajiny bolo naposledy vybratých v drafte NHL ešte v roku 2005 a vtedy boli dokonca v prvom kole až dvaja hráči. Z 13. miesta si Buffalo Sabres zvolilo Mareka Zagrapana a z 30. miesta bol Tampou Bay Lightnig draftovaný Vladimír Mihálik.

Pri troške šťastia by v tohtoročnom drafte v prvom kole mohol byť draftovaný jeden z dvojice Martin Feherváry – Miloš Roman. Spomínaná dvojica by takmer určite mala prejsť draftovou lotériou a okrem nich by mohli draftom prejsť Michal Ivan, Adam Liška, Martin Pospíšil alebo napríklad kapitán reprezentačnej dvadsiatky na poslednom šampionáte do 20 rokov Martin Bodák. Možno aj niektorého zo slovenských brankárov si vyberie jeden z tímov v NHL. Šancu majú Roman Durný alebo David Hrenák a aj Juraj Ovečka, ale jeho účasť v tohtoročnom drafte je skôr nepravdepodobná.

Šancu má aj talentovaný, len 18-ročný útočník Oliver Okuliar, ktorý zažiaril na posledných Majstrovstvách do 18 rokov. V piatich zápasoch zaznamenal skvelých 8 bodov za 4 góly a rovnaký počet gólových nahrávok. Síce to, že si ho vyberie niektorý tím z NHL je skôr nepravdepodobné, ale na šampionáte do 18 rokov, ktorý sa mu mimoriadne vydaril, si svoje šance zvýšil.

Foto: Facebook, Twitter