Písal sa rok 1980 a (ak nepočítame Stana Mikitu) Slovensko sa mohlo chváliť prvými hokejistami v NHL. Do profiligy zamierili, hoci rozhodne nie po vôli vtedajšiemu systému, bratia Peter a Anton Šťastní. Neskôr sa k nim pridal aj Marián.

Každopadne, hneď v prvej sezóne dokázali, že vo „východnom“ bloku sú naozaj skvelí hokejisti, ktorí dokážu konkurovať nielen severoamerickým amatérom, ale aj hviezdam profiligy. Peter Šťastný mal vtedy 24 rokov, Anton 21 rokov.

Starší z bratov dokázal získať parádnych 109 bodov, mladší 85 bodov. Strelili po 39 gólov, akurát v asistenciách bol Peter štatisticky oveľa lepší. V klube Quebec Nordiques, ktorý ich angažoval, si mädlili ruky. A azda vrcholné predstavenie prišlo behom prvej sezóny, presnejšie 22. februára 1981.

V ten deň sa v zámorí strhla prestrelka medzi Quebecom a Washingtonom. Domáci vyhrali 11:7, pričom bratia Šťastní získali dovedna 16 bodov. Obaja po osem. A také niečo si moderné dejiny NHL nepamätajú. Aby dvaja hráči získali po osem bodov? Šialené, no pravdivé. Peter mal bilanciu 4+4, Anton 3+5.

→ NAJPRODUKTÍVNEJŠÍ SLOVÁCI V NHL PODĽA ROčNÍKU NARODENIA

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Howie (@rad_a_lad)

Zdroj | Foto: Instagram