Wayne Gretzky, ikonická „99“ je držiteľom mnohých zámorských rekordov. Oni sú ich, ľudovo povedané, mraky. Je priam neskutočné, že sa behom svojej kariéry tak neskutočne vzniesol do výšin.

Jeden z jeho bláznivých počinov sa stal pre nás námetom na 1. časť „seriálu“ Bláznivých rekordov NHL. V sezóne 1985-86, teda vo svojej siedmej sezóne v NHL, získal rekordných 215 bodov v základnej časti.

Čo je ale ešte viac bláznivé? V tejto sezóne si pripísal 163 asistencií. To je od pohľadu výnimočné číslo, veď len samotné získanie 100 bodov v základnej časti je ohromným úspechom.

A 160 bodov je méta, ktorú dosiahli len dvaja hokejisti – Wanye Gretzky (9 krát) a Mario Lemieux (4 krát). Bláznivé na tých 163 asistenciách je teda to, že okrem „Supermaria“ nedokázal získať ani jeden hráč v histórii NHL v sezóne toľko bodov, ako Gretzky vo svojej najlepšej sezóne asistencií.

Pre úplnosť dodáme, že hráčom s treťou najlepšou sezónou je Steve Yzerman, legenda Detroitu, ktorého maximom bolo 155 bodov za bilanciu 65+90 zo sezóny 1988-89.

Bláznivá skutočnosť: Čo dokázalo trio Gretzky, Lemieux a Jágr?

Zdroj: Quanthockey | Foto: YouTube