Aktuálna “koronavírová” situácia výrazne zasiahla športový svet a takmer všetky súťaže sú pozastavené či ukončené. Čo sa týka vedení národných futbalových líg v Európe, drvivá väčšina súťaže prerušila a čaká, ako sa situácia vyvinie. Ako prvé z tejto patovej situácie vyslúpilo Belgicko.

Na oficiálnom utorkovom zasadnutí (2.4.) sa kompetentní z belgického zväzu dohodli na ukončení sezóny a predčasnej korunácii tímu FC Bruggy. Najvyššiu domácu ligu, známu pod názvom Jupiler Pro League, hrá šestnásť tímov. Po ukončení 30-kolovej základnej časti sa hrá nadstavba, pričom prvých šesť celkov hrá ešte dvojkolovo o titul, zatiaľ čo ostatné kluby hrajú nadstavbu o miestenku v baráži o Európsku ligu a taktiež o zostup.

Liga bola pozastavená po 29. kole, a teraz už definitívne ukončená. FC Bruggy mali skvelú bilanciu 21-7-1 a 15-bodový náskok na druhý Gent. Domáci zväz úradujúceho vicemajstra (a aktuálne aj účastníka jarnej fázy Európskej ligy) teda zároveň posunul aj do skupinovej fázy Ligy Majstrov 2020/21, keďže Belgicko figuruje na 8. mieste v rebríčku UEFA. Do predkola LM by mal smerovať Gent, v Európskej lige by sa podľa rovnakého kľúča predstavili Charleroi, Antwerpy a St. Liége. Vypadnúť by mal zase Waasland Beveren. Či to však bude realitou, nevedno.

Hneď na druhý deň (3.4.) vyšli na povrch informácie o tom, že belgické kluby môžu byť úplne vylúčené z pohárovej sezóny 2020/21. Dôvodom je totižto jedno z pravidiel UEFA, podľa ktorého sa LM a EL môžu zúčastniť len tímy, ktoré si to vybojovali na trávniku a nie rozhodnutím zväzu. Ako táto kauza dopadne, zatiaľ nevedno. Dá sa však očakávať, že k podobnému záveru ako Belgičania pristúpia aj iné domáce zväzy.

“Konečná” tabuľka Jupiler Pro League:

Por. Klub Body
1. FC Bruggy 70
2. KAA Gent 55
3. Royal Charleroi SC 54
4. Royal Antverpy FC 53
5. Standard Lutych 49
6. KV Mechelen 44
7. KRC Genk 44
8. RSC Anderlecht 43
9. Excel Mouscron 36
10. SV Zulte Waregem 36
11. KV Kortrijk 33
12. Sint-Truidense VV 33
13. KAS Eupen 30
14. Cercle Bruggy 23
15. KV Oostende 22
16. Waasland-Beveren 20

Zdroj: Nytimes.com | Foto: Twitter