FC Barcelona čaká na triumf v Lige Majstrov od roku 2015, pričom v ostatných dvoch sezónach fatálne zlyhala v odvetách záverečnej fázy. Najskôr premrhala nádejný výsledok 4:1 proti AS Rímu, následne 3:0 proti Liverpoolu. Odhliadnuc od týchto ťažko pochopiteľných počinov sa teraz musia Katalánci predovšetkým vysporiadať s inými ťažkosťami.

Podľa odborníkov z popredného portálu Sportskeeda musí Barcelona zapracovať na viacerých bodoch, pričom ako ten najzávažnejší sa javí zrejme problém s Messim. Tie ostatné sú riešiteľné, zatiaľ čo tento je behom pár dní či týždňov takmer  nemožné odstrániť.

Podľa redakcie spomínaného portálu (a nie je to nijakou novinkou) je hra Barcelony až príliš naviazaná na to, čo urobí Messi. Ostatní hráči majú už doslova vpísané do svojej DNA, že na riešenie všetkého je na ihrisku Messi. Hoci čísla a celkový pohľad na jeho hru sú akoby z inej planéty, aj on je len človek a už oslávil svoje 33. narodeniny. Aj Ronaldo v posledných sezónach v Reale hrával v nabitom závere sezóny kľúčové zápasy, zatiaľ čo aspoň párkrát dostal proti “slabším” súperom voľno.

Barcelona síce možno nemá až takú širokú základňu, no v jej kabíne sú aj mnohí šikovní mladíci a Setién má možnosti. Môže zmeniť rozostavenie, môže dať šancu nádejným talentom. To síce do istej miery robí, ale jednoduchý pohľad na štatistiky po reštarte La Lige hovorí jasnou rečou. Barca odohrala behom štrnástich dní (od 13. do 27. júna) päť duelov a Messi bol jediný, kto strávil na trávniku kompletnú minutáž. O ďalšie tri dni (30.6.) čaká na Kataláncov rozbehnuté Atlético a netreba ani len pochybovať, že sa táto situácia zopakuje.

Práve priam bezhraničné dôverovanie Messimu a jeho schopnostiam oslabuje Barcelonu. Griezmann bol ťahúňom Atlética, teraz je polovičný. Podobný osud zažili viacerí. Možno sú Argentínčanove schopnosti nad všetkými, čo dokázal aj naposledy geniálnou prihrávkou, no ako 33-ročný potrebuje oddych a hlavne konečne musí byť zodpovednosť za výsledky vštepovaná aj iným futbalistom z kabíny. Kolektívny šport je pochopiteľne aj o jednotlivcoch, veď zápasy rozhodujú individuality, no ak neustále rozhoduje len jediná osobnosť, raz sa to obráti proti všetkým. A ten čas nastáva práve teraz. Je tu len jediná otázka: „Môže sa v Barcelone vyriešiť tento problém v krátkej dobe?“

Aj napriek tomuto nedostatku je podľa viacerých stále Barca najlepším klubom súčasnosti. Súhlasíte?

lionel messi

Zdroj: Sportskeeda.com | Foto: Twitter