NÁZOR | Súčasná situácia v slovenskom športe nie je práve lichotivá. Stále platí, že na zápasy môže prísť maximálne 1000 divákov, a aj to po preukázaní sa negatívnym testom na COVID alebo očkovaním. Verme, že časom sa buď poľaví z opatrení alebo keď už hrať s opatreniami, tak aspoň nech smie byť prítomných viac fanúšikov. Ako v iných krajinách. Ale prejdime k lákadlám pre fanúšikov, nad ktorými by bolo dobré sa zamyslieť.

Ako iste viete, na slovenský hokej či futbal chodí v priemere niečo cez dve tisíc divákov. A to hovoríme o seniorských najvyšších súťažiach. Na ostatné ligy či športy sú to len stovky, čo nie je počet, ktorý by nás mohol tešiť. Čo teda urobiť pre to alebo o čo sa pokúsiť, aby sa to zmenilo k lepšiemu? Máme niekoľko tipov.

Tip č. 1 – Vyšší počet zápasov, v ktorých o niečo ide

Nie sme v USA, aby tu chodili plné haly na 82 zápasov základnej časti NHL či NBA, poprípade na viac než stovku duelov v baseballe. A nie sme ani Anglicko, Nemecko či Španielsko, kde chodia na futbalové zápasy prakticky plné štadióny (nemyslíme tým covidovú dobu ale dlhodobé hľadisko).

Sme Slovensko a mentalita ľudí je tu často taká, že ak sa tímu nedarí, poprípade, ak o niečo nejde, mnohým sa nechce ísť na štadión. Preto treba uvažovať o tom, čo urobiť pre to, aby o niečo šlo. V hokeji sa javí pomerne zbytočné hrať tak veľa zápasov základnej časti, nehovoriac o nadstavbách. Vo futbale je aspoň to rozdelenie na hornú a spodnú šestku trošku atraktívne (hoci niekomu sa nepáči), no predsa len, asi nie dostatočne.

Treba uvažovať o barážach, zvýšiť počet duelov medzi klubmi z vyššej a nižšej súťaže. Možno tí druholigisti nemajú dostatočnú kvalitu v kabíne či dosť peňazí na lepšie konkurovanie celkom z elitnej ligy, no diváka to aj tak nadchne a aspoň pár krát sa možno zaplnia tribúny.

Tip č. 2 – Súťaže behom prestávok

Behom all-star zápasov hráči súperia v rôznych disciplínach. Prečo tým neoživiť aj bežné stretnutia? Samostatné nájazdy, šprintérske súťaže, streľba na presnosť a ďalšie pre diváka zaujímavé disciplíny, na úkor ktorých by sa možno natiahli prestávky, no urobila by sa šou. Čo ak by práve vďaka tomu prišlo na šport viac divákov?

Do toho pridať súťaže pre ľudí v hľadisku, či už vo forme streľby na náhradného brankára, hádzania na kôš, streľby do odkrytej brány alebo napríklad možnosť zapájať sa pred každým zápasom do tipovačky na výsledok zápasu a pod. Niekto by vyhral lístok na ďalší zápas, nejaký suvenír, možno tí najlepší permanentku na konci sezóny. Chce to len byť trošku kreatívny a výsledok sa možno dostaví.

Vyšší podiel slovenských hráčov

Nie, pochopiteľne nemáme nič proti športovcom z iných krajín. Často prinesú kvalitu, kreativitu, určitú rozmanitosť. Taktiež nejaké “nariadenia” typu minimálne polovica domácich hráčov a pod. nie sú riešením. Príkazmi sa sotva niečo zlepší. Ale možno by bolo dobré pokúsiť sa zmeniť filozofiu.

Čo takto pokúsiť sa dávať viac príležitostí odchovancom, čo väčšina klubov nerobí? Hneď sa zvýši pravdepodobnosť, že kvôli tomu príde na tribúnu jeho rodina, kamaráti, známi z okolia. Zahraniční hráči by mali priniesť “extra” kvalitu alebo marketingový prínos, inak nemá význam, aby boli uprednostnení pred domácou liahňou. Alebo sa mýlime?

Návrat veteránov

Máme demokraciu a nemožno nikomu diktovať, kde má hrať alebo dokedy. Býva však veľmi pekné, ak sa nejaký odchovanec vráti na poslednú sezónu či dve vráti domov. Alebo aspoň do rodnej krajiny. Často to priláka aj divákov. Sú totižto naňho zvedaví. Navyše, do kabíny môže priniesť veľmi cenné skúsenosti, ktoré nabral v reprezentačnom drese či popredných zahraničných súťažiach.

Dôkaz, že má zmysel prísť

Znie to trošku zvláštne, veď na šport sa prídeme pozrieť, pretože chceme. Avšak, fanúšik v našich končinách veľmi dobre vycíti, keď sa niečo robí s víziou. Bohužiaľ, mnohých v ostatnom období od podporovania svojho obľúbeného klubu odradili ich vedenia, ktoré nemajú víziu. Peniaze za účasť v pohárovej Európe či za predané hviezdy končia “kto vie kde”, tréneri sú často vyhodení po pár zápasoch a nemajú nijakú šancu niečo zmeniť, vybudovať. Ani Alex Ferguson nedostal Manchester United na vrchol za mesiac.

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter, Facebook