Zápas 12. kola nemeckej bundesligy sme navštívili aj my. Chceli sme zažiť atmosféru „veľkého futbalu“, rivalitu medzi fanúšikmi a opatrenia spojené s pandémiou, ktoré sú v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou každej veľkej akcie.

Zápas sa odohral na krásnom štadióne Signal Iduna Park s celkovou kapacitou 81 365 divákov. Borussia Dortmund, ktorý sa nachádza na druhom mieste hostila v tomto zápase Stuttgart, ktorý sa nachádza na nelichotivých priečkach. Dortmund chcel využiť zaváhanie Bayernu Mníchov, ktorý prehral s Augsburgom v poslednom zápase 2:1.

V skoro 600-tisícovom meste Dortmund sa už v tomto čase otvorili vianočné trhy, ktoré sa určite oplatí navštíviť, keď sa vyberiete na futbal. Na výber budete mať z množstva nápojov a mäsových výrobkov vrátane klobás, ktoré sú v Nemecku veľmi obľúbené. Zazreli sme tam aj langoše, ktorými nás príjemne prekvapili. Atmosféra na týchto trhoch je doslova skvelá a ak sa chcete ísť pred zápasom „naštartovať“ do dobrej nálady, nesmiete tieto trhy vynechať. Trhy sa nachádzajú v centre Dortmundu. Samozrejme, potrebujete byť očkovaní, čo kontrolujú pri každom stánku, keď si chcete niečo objednať. V inom prípade vás skontroluje „security“, ktorá sa prechádza medzi davom ľudí.

Vianočný trhy – Dortmund 2021

Na zápas sme prišli v 2-hodinovom predstihu, aby sme mohli vidieť a zažiť celkovú atmosféru nie len na štadióne, ale aj pred ním. Všade v blízkosti štadiónu sa nachádzajú stánky, v ktorých predávajú rôzne suveníry Borussie Dortmund, ale aj maličký stánok Stuttgartu, ktorý bolo medzi množstvom žlto – čiernych už zďaleka vidieť.

Už dve hodiny pred zápasom bolo pred štadiónom množstvo fanúšikov domácich, ale aj hostí. Panovala tam výborná atmosféra aj z toho hľadiska, že deň predtým prehral Bayern Mníchov a tak by sa Dortmund v prípade víťazstva dotiahol na 1 bod. Medzi tábormi hostí a domácich však prevládala pokojná atmosféra, čo sa tak často (dokonca aj na Slovensku), len tak nevidí.

Ak chcete navštíviť zápas a nemať žiadny problém či nestrácať čas, je dobré mať dopredu kúpené lístky a zároveň mať pri sebe aj doklad o očkovaní v aplikácii. To je odporúčanie, ktoré vám určite môže ušetriť kopu času a prípadných problémov v zahraničí. Samozrejme je nevyhnutné mať aj prekrytie horných dýchacích ciest (aspoň pri vstupe na štadión). Ľudia boli samozrejme tolerantní jeden ku druhému a tak by to malo byť.

Na štadióne bola elektrizujúca atmosféra celý zápas. Obzvlášť ale pri hymne Dortmundu, pri vybehnutí hráčov na ihrisko a najviac samozrejme vtedy, keď domáce mužstvo skórovalo, čo uvidíte aj v priloženom videu. Duel sledovalo skoro 58 000 ľudí, ktorí vytvorili nezabudnuteľnú atmosféru

Prvý gól dal Dortmund v 56. minúte (Malen). Stuttgartu sa podarilo vyrovnať v 63. minúte, a tak umlčať všetkých domácich fanúšikov. V 85.minúte rozjasal celý štadión strelou Reus a tak zápas skončil 2:1 pre domácich. Po tomto zápase stráca Dortmund na vedúci Bayern už len 1 bod.

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto|Video: Športovýmagazín.sk, Twitter/Erling Haaland