Slovenskú futbalovú reprezentáciu čaká tento rok náročný program. Tréner Štefan Tarkovič bude musieť so svojimi zverencami zabojovať v kvalifikácií o MS 2022 a Slovensko čakájú aj boje v skupinovej fáze ME 2020. Situácia sa nám však komplikuje na poste, ktorý patril donedávna medzi naše najsilnejšie.

Aktuálna situácia nie je totiž priaznivá ani pre jedného z našich elitných brankárov. Martin Dúbravka odchytal od začiatku sezóny vinou zranení a choroby, len jeden zápas a to proti Arsenalu v FA Cupe, kde Newcastle United prehral 0:2 po predĺžení. Skúsený 31-ročný gólman predviedol viacero kvalitných zákrokov a za prehur nemohol. Od začiatku sezóny však laboroval so zranením a miesto jednotky v tíme mu aktuálne prebral Karl Darlow, ktorý odchytal aj posledný ligový duel, v ktorom sa Dúbravka ocitol opäť len na lavičke náhradníkov. Ak nezačne pravidelne chytať, nebude to dobrá správa pre slovenskú reprezentáciu.

Tej bol v jesennej časti oporou Marek Rodák. Ani jeho situácia v klube však nie je ružová. 24-ročný brankár vychytal Fulhamu FC postup do najvyššej súťaže, avšak v Premier League si tréner priviedol skúseného Alphonsa Areolu z PSG a rodák z Košíc tak odchytal len prvý ligový duel proti Arsenalu ešte v septembri 2020. Okrem toho si zachytal akuráť 2x v Ligovom pohári a po viac ako 3 mesiacoch dostal minulú sobotu šancu v FA Cupe, kde podal super výkon a stal sa mužom zápasu.

>>>Cena Martina Dúbravku od jeho príchodu rapídne stúpla<<<

Z celej situácie tak môžeme mať zmiešané pocity. Na jednej strane nás teší fakt, že Slovensko má až dvoch brankárov v rámci jednej z najlepších líg sveta. Veď o tom by sa nám pár rokov dozadu ani nesnívalo. Na strane druhej je tu však veľký problém. Ak totiž nebude ani jeden z nich pravidelne chytávať, tak môže ich forma rapídne poklesnúť.

Marek Rodák
Marek Rodák

Samozrejme, niekto by sa bránil, že si svoju šancu zaslúži aj Dominik Greif či Adam Jakubech. Obaja sú nesporne kvalitní gólmani, avšak Martin Dúbravka patril ešte donedávna k absolútnej špičke Premier League a Marek Rodák sa stal najlepšícm brankárom druhej anglickej najvyššej súťaže. Do marca kedy začne kvalifikácia je však ešte dostatok času a prestupové okno je stále otvorené. V prípade Mareka Rodáka by tak možno prichádzala aj alternatíva hosťovania v klube, kde by dostal šancu ukázať svoje kvality a hlavne pravidelne chytávať.

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Transfermarkt.com | Foto: Twitter, Facebook/Slovenský futbalový zväz