Usain Bolt analýza 9.58

Famózny jamajský šprintér Usain Bolt neslávne ukončil svoju úspešnú športovú karíéru na augustových MS v Londýne. Aj napriek výsledkom z týchto MS sa s prehľadom zaradil medzi najlepších atlétov histórie. Poďme sa ale spoločne pozrieť na to, ako prekonal ľudské hranice a stanovil svetový rekord na 100 metrov.

V roku 2008 Usain Bolt na 100 metrovej trati počas Olympijských hier v Pekingu zabehol nový svetový a zároveň olympijský rekord časom 9.69 sekundy. Celý svet zostal v nemom úžase, s akou ľahkosťou to dokázal a preto bolo len otázkou času, ako dlho tento rekord vydrží.

Usain Bolt olympics
Usain Bolt bol na Olympiáde neporaziteľný.

Usain odpoveďou na túto otázku nenechal všetkých dlho čakať, keď už o rok na MS v Berlíne 2009 stanovil doposiaľ neprekonaný svetový rekord 9.58 sekundy. V tomto behu sa mu snažil neúšpešne sekundovať americký šprintér Tyson Gay, ktorý skončil na druhom mieste s časom 9.71 sekundy. Nebyť Bolta, tak tento čas by bol len 2-stotiny sekundy za doterajším svetovým rekordom, ale Usain ho natiahol až na priepastných 13-stotín sekundy.

Usain Bolt 9.58 rekord
Usain Bolt svetový rokord 9.58 sekundy (Berlín).

Ako to mohol Usain Bolt dokázať? Poďme sa pozrieť na krátku, ale zato detailnú analýzu najrýchlejšieho behu na 100 metrov. Video zobrazuje všetky detaily od štartu, až po cieľovú rovinku samozrejme v priamej konfrontácii so strieborným medailistom Tysonom Gayom.

Video: YouTube | Foto: Facebook, YouTube